Ду ументален филм за доайена на българската журналистика Петко Бочаров ще бъде показан премиерно на 94-ия му рожден ден - 19 февруари - от 18.30 ч. в Дома на киното.
Идеята за филма "Живот в три Българии" е на сценариста Валентин Измирлиев, оператора Иван Тонев и продуцента Христо Христов от филмова къща "Корунд-Х". Те започнали да снимат моменти от честването на 90-годишнината на Петко Бочаров в НДК. После заснели негови срещи в Габрово и в Американския колеж в София.
Режисьорката Станислава Калчева разказва: "Аз бях въвлечена по-късно - след като проектът спечели субсидия от Националния филмов център, и всъщност тогава се запознах лично с моя герой".
Според нея акцентът във филма не е толкова върху професионалния път на Бочаров, а по-скоро чрез събитията в собствения му живот журналистът навлиза в дебрите на народопсихологията.
"Чрез разказите за собствената си съдба и битки, обратите, предизвиквани от исторически събития, стига до обобщения за цената, която плащаме като народ и като индивиди за оцеляването си. Доста философски е настроен към живота - от пиедестала на годините и извървения път", отбеляза Станислава Калчева.
За нея най-респектиращи са забележителната жизненост, виталност и стоицизъм на Петко Бочаров. На път за село Стъргел, едно от местата на снимките, Бочаров уверено шофирал по изровен черен коларски път, а в дома си работел с лекота на компютъра, изпращал писма и статии. На конкурса за телевизионна журналистика в Свети Влас, на който Петко Бочаров е бил член на журито, на коктейла първата вечер - сред интересни разговори и смях - към един и половина през нощта режисьорката плахо напомнила, че на следващия ден им предстои работа, затова е добре да се оттеглят. Бочаров бодро я уверил, че даяни. Станислава Калчева не се усъмнила, но признала, че тя "не деяни".
"В началото бях скептична към снимките в Свети Влас - струваше ми се, че е по-скоро репортажно събитие, но всъщност имаше важна дискусия - "Журналистика и гражданска позиция". А и беше интересно Бочаров да бъде в професионална среда с изявени имена като Лили Маринкова, Иван Гарелов, Георги Лозанов и други, за да се види, че и на тази възраст има какво да каже", разказва режисьорката Калчева.
Тя била притеснена преди снимките в Комисията по досиетата - един от сериозните епизоди във филма - че причинява това на героя си. Но той дошъл "като момченце" - спретнат, стегнат, мобилизиран.
Между любопитните моменти е интервю с връстника на Бочаров проф. Георги Стефанов, негов съученик. Снимките са правени и в дома нажурналиста в София, в К.Е.В.А. - клуба на НАТФИЗ на ул. "Раковски", където е била бащината му къща, разрушена от бомбардировките.
Използвани са кадри от архива на БНТ, която е и копродуцент и по-нататък ще покаже филма, както и от Националната филмотеката. Това са ленти от важни моменти от 40-те години на миналия век - бомбардировките, пристигането на Съветската армия и други исторически събития, маркирали и неговия житейски път, до последните години на прехода, на които Бочаров също прави оценка.
Документален филм за Петко Бочаров - на 94-ия му рожден ден
За режисьорката Станислава Калчева най-респектиращи са забележителната жизненост, виталност и стоицизъм на навършващия 94 години доайен на българската журналистика
15 февруари 2013, 08:44
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!