Зд десет години са установени 238 смъртни случая в домовете за деца с увреждания, разкрива доклад на Българския хелзинкски комитет (БХК), представен на преконференция днес.
Това означава, че средно на година са умирали по 25 деца.
По тези случаи вече са образувани 166 досъдебни производства, част от които са срещу неизвестен извършител, уточни главният прокурор Борис Велчев, който участва в нея.
Поне 3/4 от тях са били предотвратими.
При 84 от децата смъртта е настъпила от общо изнемощяване на организма, 31 са загинали от глад, 36 - от пневмония, т.е. от студ или залежаване, 13 - от зарази, шест - при злополуки като измръзване, удавяне, задушаване, две - от упражнено върху тях насилие.
При 15 от случаите няма установена причина, в над 90 пък не е извършена аутопсия.
Според данните 149 деца са починали в самите домове,
а не в болница. От БХК правят извода, че те не са били хоспитализирани въпреки тежкото си състояние, а са били оставени да умрат или са изписани от болницата непосредствено преди смъртта си.
В 11 от случаите до настаняване в болница се е стигнало прекалено късно, за да бъдат те спасени.
В домовете за деца с увреждания в България продължава да е практика недохранването, тормозът, връзването и лекуването с опасни медикаменти, е един от общите изводи от проверката.
Към момента на инспекциите са открити 103 недохранени деца, за които съществува реален риск да умрат, вкл. от болести, които ще ги поразят поради изнемощяването им от глад, предупреди днес адвокат Маргарита Илиева, зам.-председател на БХК и директор на правната му програма.
Проверките са установили още общо 622 случая на тежки заразни болести и опаразитяване.
В някои домове - като Медвен, Гомотарци и Сладък кладенец,
хигиената е драстично занижена
и през годините се повтарят множество епидемии. Типични са фекално-оралните зарази, дезинтерияте, хепатитът, от които умират деца в домовете.
Контролът на ХЕИ/РИОКОЗ е неефективен - санкции не се налагат нито за констатираните нарушения, нито дори за неизпълнените предписания, заключава докладът.
За изследвания период в домовете са установени и седем случая на сексуално насилие, поне осем - на физически тормоз, вкл. причиняване на черепно-мозъчна травма, довела до смърт, както и на обесване.
Във всички въпросни случаи отделите за закрила на детето са били наясно със случилото се, а Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) - поне в половината случаи, посочиха от БХК.
Проверката е документирала и поне 86 тежки инцидента, в 58 от които децата сами са увреждали и наранявали себе си.
Поне в осем дома се практикува незаконна физическа имобилизация на деца с увреждания - връзване на крайниците или фиксиране към легла, инвалидни колички и други предмети, поставяне на усмирителни ризи и др. Имало е поне 17 такива инцидента.
На 90 деца пък е била прилагана т.нар. "химическа имобилизация" с тежки и увреждащи организма и здравето невролептични медикаменти.
На 167 деца с увреждания са били давани опасни лекарства,
често вредни и излишни, като някои от тях са ги взимали за дълги периоди от време.
Проверките заключават, че петте дома, в които положението е най-тежко, са тези в Могилино (вече закрит), Медвен, Крушари, Петрово-Благоевград и Рудник.
Според БХК отговорност трябва да се търси на кметовете, които управляват институциите, на министъра на труда и социалната политика, на РИОКОЗ инспекциите и на ДАЗД. Те настояват за разследвания и обвинителни актове.
От своя страна Борис Велчев подчерта, че грижата за децата и държавната политика за управлението на тези домове не е на прокуратурата и разследванията, които сега се водят срещу конкретни лица, са само срещу персонала в домовете и директорите.
27 са досъдебните производства за телесни повреди, отчете Велчев. По думите му проверките, които сега се правят от прокуратурата, ще продължат и догодина.
Председателят на ДАЗД Надя Шабани отчете, че държавата дава 12 млн. лева всяка година за 23 дома. Тя посочи обаче случай, при който дете на 15-годишна възраст е било хранено с биберон и у него никога не са били възпитавани навици да яде с прибори.
Доклад с ужасяващи разкрития за домовете
За десет години са установени 238 смъртни случая в домовете за деца с увреждания, разкрива проверката на Българския хелзинкски комитет
20 септември 2010, 16:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!