Д оброволците и дарителите по време на наводненията бяха отличени с голямата награда "Човек на годината" 2014 в годишните награди на Българския хелзинкски комитет (БХК) за принос към правата на човека и правозащитността.
Наградите бяха връчени днес, 10 декември - Международният ден на правата на човека, на тържествена церемония във Френския институт в София.
"През пролетта и лятото на 2014 г. стотици граждани от цялата страна, включително чужденци и бежанци, се стекоха в засегнатите от проливните дъждове и наводнения райони и помогнаха да се предотвратят допълнителни жертви и щети, както и да се запази достойнството на пострадалите в кв. Аспарухово във Варна, в Добрич, Килифарево и Дебелец, а по-късно и в Мизия, Нивянин и други населени места", каза по време на церемонията Красимир Кънев, председател на журито.
Сдружение "Самаряни" и фондация "Инициатива за здраве" бяха отличени с двете равностойни втори награди.
Сдружение "Самаряни" са наградени заради всеотдайната им работа и пълноценно приобщаване към обществото на деца, младежи и възрастни в неравностойно положение. Ежедневните усилия на сдружението не само подпомагат реалните потребности на тези хора, но и съдействат за изграждането на умения за самопомощ, както и насърчават личното развитие.
Фондация "Инициатива за здраве”, вторият подгласник, бе отличена от журито заради иновативните програми, които прилага и утвърждава с цел намаляване на вредите, специфични при употребяващите наркотици. Фондацията е първата, която реализира в София програма за обмен на игли и спринцовки сред инжекционно употребяващи наркотици. Екипът на фондацията спечели адмирациите на журито заради своята изключителна работа директно в общността, извън институции.
Росен Цветков беше обявен за "Журналист на годината" заради своите материали, свързани с начина на живот на бежанците в България, купуването на гласове и много други. През декември 2013 г. Росен Цветков съвместно с Георги Тотев прави репортаж със скрита камера в регистрационно-приемателния център в гр. Харманли. Материалът включва записи на разговори между гранични полицаи, от които става ясно, че са получили заповед да упражняват физическо насилие и да връщат в Турция хората, опитващи да потърсят закрила на българска територия.
Руслан Трад стана "Активист на годината”. Той бе отличен заради работата му по въпросите около ситуацията в Близкия изток и отразяването на събитията там. С дейността си в своята организация "Форум за арабска култура", блога си и медиите, в които публикува материали, той спомага за междукултурния диалог и подпомага разбирането по бежански и мигрантски въпроси.
Бояна Петкова получи наградата "Вдъхновение на годината" заради неспирната борба с бюрократичното равнодушие, както и за подкрепата, която оказва на родители, преживели интраутеринна или перинатална смърт на дете. Още преди две години нейната фондация "Макове за Мери" стартира кампания за промяна на действащото законодателство в България, според което мъртвородените бебета се изгарят като "биологични отпадъци", без родителите да имат право да ги погребат. За периода ноември 2013 г. – октомври 2014 г. Бояна участва в редица публични дискусии, организира благотворителни изложби, дава гласност на темата в медиите и продължава с опитите за промяна на закона, които пропадат на няколко пъти заради честата смяна на правителства.
Проектът Roma MATRIX бе отличен с наградата "Цялостен принос" заради правната борба с дискриминацията и повишената мотивация на засегнатите от дискриминация да защитават правата си; улесняването на равния достъп на ромите до образование и здравеопазване и категоричното противопоставяне на изграждания в обществото стереотипен образ на ромите.
Наградата на публиката отиде при Любомила Кривошиева, основател и управител на Фондация "Дивите животни".
Спасителният център на "Дивите животни" е първото и единствено засега място в София, където хора, намерили пострадало или застрашено диво животно, могат да го оставят за грижи и лечение или да получат съвет как да му помогнат.
Наградите "Човек на годината" са морални и нямат финансово изражение. Както всяка година, всеки можеше да номинира човек, група или организация, на базата на публичните критерии. Допуснатите номинации бяха 35. Търсените постъпки трябваше (алтернативно) да са с особен градивен потенцил, да бъдат прецедент в правозащитната сфера, да са оригинални и творчески. Гласовете, дадени на сайта за наградата на публиката, са близо 6000. Тази година журито беше в състав Александър Кашъмов, Иван Бедров, Красимир Кънев, Магдалена Малеева, Марин Бодаков, Мария Черешева, Татяна Ваксберг, Яна Бюрер Тавание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!