С плакати "Стоп на фракинга" и "Хората срещу властта на корпорациите" граждани в Добрич се включиха в Световния ден за борба с фракинга и Европейския ден за протест срещу подготвяното Трансатлантическо споразумение за търговия и инвестиции между ЕС и САЩ.
"При проучването и добива на въглищен газ в Добруджа за нас ще останат само отровата и пожарищата. Посегателствата върху плодородната земя са на две места - край селата Вранино и Рогозина. Засега чуждестранните компании са само две, но ще станат повече. Ние сме малки хора, изправени срещу големите пари. Трябва да сме много, за да се чуе гласът ни", заяви на протеста Синтия Недялкова от Гражданската инициатива за забрана на проучванията и добива на шистов газ в България по метода на хидравличното разбиване.
Синтия Недялкова поясни, че всички сондажи минават през подземно езеро в Добруджа и водата в региона може да бъде отровена. Тя призова държавните институции да не дават лесно разрешителни за проучванията на подземни богатства и да мислят за българския народ.
Не трябва да се допуска в най-плодородния край на България да се използват неконвенционални методи в проучванията, за които няма гаранции, каза Мариана Дражева, която уточни, че е инженер по образование и се е информирала за очакваните последствия.
Тя добави, че родът й повече от 100 години се занимава със земеделие и иска и тя да се радва как на полето всичко расте. Не можем да разрешим трансатлантически компании да правят експерименти и с ГМО, и с проучванията за шистов газ, ако искаме да опазим здравето на хората, добави електроинженерът Маргарита Енчева.
Протестна подписка срещу проучванията за нефт и газ в блок "1-11- Вранино" започва в село Вранино и ще обиколи добруджанските общини, обявиха на митинга.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!