О творените данни са най-видимият знак за модернизацията на държавата и управлението, заяви при откриването на конференцията "Данни канят – отворени данни за прозрачно управление" вътрешният министър Румяна Бъчварова.
В началото на годината правителството е взело решение да направи достъпни 119 бази данни по приоритетни области, които да се публикуват в отворен формат.
Повечето от тях са регистри от голям обществен интерес
В момента те се публикуват в отворен формат на Портала за отворени данни (OpenData.Government.bg) и могат да бъдат използвани от медиите, гражданите, гражданските организации и бизнеса за търговски и нетърговски цели.
Данните са събирани и поддържани от 41 структури на централната администрация и ще бъдат публикувани в отворен формат до края на тази година.
Сред тях са и данните на ГРАО, които бяха отворени преди две седмици от министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по искане на вицепремиера Бъчварова.
Те показват броя регистрации, извършени по постоянен и настоящ адрес,
по населени места, по години и месеци за периода 2011 – 2015 г. Отварянето им дава възможност да се предотвратят евентуални манипулации по време на предстоящите местни избори.
Бъчварова увери, че процесът на отваряне на данни се ползва със силната подкрепа на правителството и отделните министри.
Журналистът Марин Николов от Нова ТВ, който е носител на голямата награда за разследваща журналистика за 2015 г., подчерта по време на конференцията, че отворените данни са полезни за медиите, защото дават възможност за директен достъп до официална информация при провеждане на журналистическо разследване.
В срещата участва и ръководителят на представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев. Той припомни, че един от приоритетите на комисията при Жан-Клод Юнкер е
изграждането на единен цифров пазар, който да осигури по-добър достъп
за потребителите и предприятията до онлайн стоки и услуги в цяла Европа, да създаде подходящи условия за развитие на цифровите мрежи и новаторските услуги и да максимизира потенциала за растеж на европейската цифрова икономика.
Златев цитира данни на ЕК, според които в над половината от случаите потребителите са принудени чрез попълване на формуляри да подават информация, която вече е налична в администрацията.
По думите му правителствата в ЕС използват новите технологии в различна степен, но може да се направи още много, за да се модернизира публичната администрация, да се постигне трансгранична оперативност и да се улесни взаимодействието с гражданите.
Огнян Златев подчерта, че отворените данни дават възможност на обикновения гражданин да търси отговори от властимащите по конкретни въпроси или проблеми, а това от своя страна създава възможност за засилено участие на гражданското общество.
По време на дискусията директорът на Националния статистически институт Сергей Цветарски коментира, че по отношение на отворените данни, за последните шест месеца се е случило нещо, което не се е случило през последните 10 години. Резултатите ме обнадеждават изключително много, заяви той.
Според Цветарски вече се вижда начин огромният обем от информация, който се произвежда, да достига до всички, които трябва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!