Днес, на 6 септември, трябваше да честваме 124 години от Съединението. Вместо това България скърби за нелепата смърт на 15-те души, които се удавиха във водите на Охридското езеро, след като корабчето "Илинден" потъна.
Вместо празнична заря ще сведем глави на заупокойните молитви, които ще бъдат отслужени в тяхна памет.
Годишнината ще бъде отбелязана само с полагане на цветя пред паметника на Съединението в Пловдив.
Знамената в града са свалени в знак на траур. Село Антон, откъдето са повечето жертви, обяви тридневен траур.
В знак на съпричастност Македония обяви 6 септември за ден на национален траур. Сред жертвите няма македонски граждани.
У нас национален траур беше обявен за 7 септември.
В Пловдив митрополит Николай отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите в трагичния инцидент. На нея присъстваха президентът Георги Първанов и председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
Заупокойни молитви бяха отслужени в цялата страна.
Държавният глава се върна от Охрид тази сутрин. Пред журналисти той каза, че носи със себе си снимки и видеоматериал от мястото на трагедията, които ще предостави на главния прокурор.
Част от кадрите са любителски, други са правени от водолазите, които са търсели телата на загиналите в кораба.
Българската прокуратура започва самостоятелно разследване на трагедията.
"Не бива да оставим този случай просто да мине", заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков на пресконференцията на софийското летище след завръщането на 38-те български туристи.
Той каза, че вече тече проверка доколко са спазени законовите процедури за организирането на екскурзията, тъй като фирмата превозвач няма лиценз за туроператор.
Двама български съдебни лекари са в Охрид, за да помогнат на колегите си при съдебно-медицинските експертизи. Аутопсиите обаче може да се забавят няколко дни.
38-те оцелели се прибраха късно снощи в България с правителствения самолет ТУ-154. На летището да ги посрещнат бяха премиерът Бойко Борисов и министърът на външните работи Румяна Желева.
Лекари казват, че състоянието на хората е стабилно, но те са в психологически шок. Част от тях бяха откарани във Военномедицинската академия (ВМА), където да бъдат прегледани и при нужда да им се окаже медицинска помощ.
Началникът на ВМА ген. Стоян Тонев съобщи, че на лечение в болницата са останали четирима души. Те ще останат там, докато приключи лечението им.
Това, което със сигурност знаем за инцидента:
15 са загиналите. Сред тях няма деца, най-младият е момиче на 22 години. Тя е била в Охрид с майка си и сестра си, които са живи. Майката и другото момиче, на 16 години, са настанени във ВМА.
Водолазите не са открили повече тела и спасителната операция беше преустановена.
Всички тела са идентифицирани.
Жертвите са от Антон, Златица, Пирдоп, Рибарица и Мирково.
Най-много жертви - осем - има от с. Антон. Сред тях са семейство пенсионери и брат и сестра.
Загиналите от Пирдоп са четирима. Останалите трима са от Златица, Рибарица и Мирково.
По информация на македонското министерство на вътрешните работи на борда на "Илинден" е имало 57 души - пътници и екипаж.
Тримата - македонец и двама българи, за които се смяташе, че са изчезнали, се появиха живи и здрави. Те изобщо не са се качили на "Илинден".
Пътуването с "Илинден" е струвало по 6 евро на човек. Цената на тридневната екскурзия е била 150 лв.
Хората не са имали застраховка, нито договор за пакетна услуга.
Обстоятелствата около организирането на екскурзията и пътуването с построения през 1924 г. "Илинден" тепърва ще бъдат изяснявани.
В Охрид са четирима хърватски експерти, които ще помогнат при изясняването на причините за потъването на корабчето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!