С ветовният ден на книгата и авторското право се отбелязва днес.
За първи път ЮНЕСКО го обявява през 1995 г.
Избран е заради двойната годишнина от смъртта на Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес през 1616 г.
Това е датата на раждане или смърт и на други изтъкнати автори като Морис Дрюон, Халдоур Лакснес, Владимир Набоков и др.
Любопитни инициативи в над 100 държави ще привлекат внимание към четенето и ще насърчат грамотността, писането и издателската дейност.
У нас тази година денят ще бъде отбелязан с официалното закриване на традиционния "Маратон на четенето", по време на който библиотеки и читалища в над 27 града в страната организират срещи с автори, четения и детски конкурси.
За първи път София има възможност да се превърне в истинска столица на свободните книги чрез предизвикателството "Пусни книга на свобода за Деня на книгата". Идеята на организаторите от "Аз чета" и българската буккросинг общност е в обществените пространства на града да бъдат "освободени" близо 1000 книги чрез инициативата Bookcrossing и по този начин да превърне книгите и четенето в активна част от ежедневието на града и хората в него. Кампанията се осъществява в партньорство с Асоциация "Българска книга", Нов български университет, Гражданско сдружение "Политроник", книжарница "Къща за птици" и в подкрепа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата 2019.
Като участници в инициативата са поканени да се включат издателства, граждански организации, културни центрове, фирми и най-вече любители на книгите. Единственото, което те трябва да направят, е да регистрират всички книги, които желаят да освободят, на сайта www.bookcrossing.com, откъдето ще получат уникален идентификационен номер (BCID) за всяка книга; да залепят върху книгата етикет с нейния BCID и на 23 април да "пуснат книгата на свобода" в обществените пространства на града, официални буккросинг зони или други места.
Асоциация "Българска книга" ще връчи годишните награди "Рицар на книгата" в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Наградите "Рицар на книгата" се връчват на журналисти с най-голям принос при отразяване на издателския бизнес в България.
Идеята за буккросинг възниква през март 2001 в САЩ. Буккросинг се прави от повече от 1 млн. буккросъри, които са регистрирали повече от 10 млн. книги, пътуващи из 132 страни. Членството в сайта е безплатно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!