12-ти октомври е Световен ден за борба с артрита. По този повод Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит (АПРА) и Българско сдружение на болните от болест на Бехтерев (БСБББ) ще покажат специално изработени ревматоидни ръкавици, които след слагането им карат здравия човек да почувства колко трудни са всекидневните дейности на болните от ревматични заболявания.
Въпреки че този ден е повод за поздравления по света, у нас пациентите го отбелязват с чувство на тъга и несъпричастност. Те отново ще повдигнат въпроса за новите критерии за лечение с биологична терапия, които на практика остават болните без лечение, заявяват от Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит (АПРА) и Българско сдружение на болните от болест на Бехтерев (БСБББ).
Артритните заболявания са най-голямата група хронични заболявания в световен мащаб. В Европа от тях страдат 120 млн. души. Най-често срещаните са ревматоиден артрит, болест на Бехтерев, псориатичен артрит и подагра.
По неофициални данни в България с диагноза болест на Бехтерев са 30 000 души, а страдащите от ревматоиден артрит са около 70 000. За тези пациенти се грижат само 82 ревматолози, които са съсредоточени предимно в големите градове.
От Касата обясняват, че има неща в новите критерии, които трябва да се дообмислят, като например задължителната диспансеризация на пациенти с ревматоиден артрит, която няма как да се случи понеже заболяването не фигурира в Наредба 39 за диспансеризацията. И докато Касата обмисля новите критерии вече близо 3 месеца всеки ден десетки хора остават без терапия, алармират двете сдружения на пациенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!