Природозащитници, участвали в срещата при премиера, тази вечер ще отидат на мястото на протеста на Орлов мост, за да обяснят в каква посока ще вървят разговорите и постигнатото днес на срещата с премиера Бойко Борисов.
Андрей Ралев от Сдружение за дива природа "Балкани" заяви, че са благодарни на премиера за срещата днес.
"Беше много конструктивна.
Съгласието ще гарантира, че няма да се сече повече от прираста в гората",
каза той и призова протестиращите да не блокират днес кръстовища.
"Считаме, че в понеделник може да се стигне до добро решение. Не можем да го гарантираме, но ще се опитаме да го постигнем", каза Ралев. Част от нас ще дойдем в понеделник, допълни той.
С цел гарантиране на обществения интерес премиерът Бойко Борисов обеща, че ще наложи временно забрана да бъдат обнародвани спорните промени в Закона за горите в Държавен вестник, заяви на брифинг в Министерски съвет Алекдандър Дунчев от Световния фонд за дивата природа WWF.
Проблемът, който извежда хората на площадите, е притеснението, че застрояването ще се извършва, без промяна на предназначението, и без гаранция, включително и за природните паркове, каза Дунчев.
Протестите срещу Закона за горите затвориха движението в центъра на София две вечери подред. Според противниците на промените в закона те директно обслужват интересите на няколко фирми.
Земеделският министър Мирослав Найденов поясни след срещата, че забавянето на обнародването било инициатива на премиера, който поел този ангажимент, за да се изчистят спорните моменти в нормативния акт.
По думите на Найденов разговорите в Министерския съвет днес са продължили повече от два часа.
Управляващите и природозащитниците са обсъдили четири точки, като по три от тях са постигнали споразумение.
Продължават разговорите по отношение на най-големия спор за промените в закона –
дали да се прави промяна на предназначението на горски територии, когато става въпрос за строеж на спортни съоръжения и ски писти.
Държавата гарантира, че тези територии остават държавен горски фонд, каза министър Найденов. С отмяна на изискването за промяна на предназначението се спестяват определени такси, посочи Найденов.
Еколозите се опасяват, че някъде може да се злоупотреби с това и отново да има масова сеч, допълни той. Ако се промени предназначението на земята в държавния горски фонд, няма да имаме гаранция, че тези гори ще останат държавни, посочи министър Найденов. Една от
точките, по които е постигнат консенсус,
е по отношение на разрешаването на сеч до 20 декара без лесоустройствен план. Това беше аргумент на опозицията, с който ПГ на ГЕРБ се съобрази, съобщи земеделският министър.
Корекциите на корита на реки, които засягат ценни растителни видове, ще се правят така, че тези растителни видове да не се засягат, каза още той.
Прието е, когато се извършва планова сеч в горски територии, тя да не надхвърля прираста на гората, каза още Найденов. По думите му отмяната на текста, позволяващ сечта да надхвърля прираста на гората, е техническа поправка.
В понеделник ще има нова среща
между природозащитниците и представители на управляващите, съобщи още Найденов. Дотогава работни групи от двете страни в спора ще работят по спорните текстове.
Петко Цветков от Българската фондация за биоразнообразие, каза, че
днешната среща е станала възможна само благодарение на активната роля на гражданите
Въпреки многото писма се прие закон, който не удовлетворява голяма част от българското общество.
Част от еколозите ще бъдат днес в 19,30 ч. до езерото "Ариана", за да обяснят на хората, които биха искали да протестират срещу промените в Закона за горите, за резултатите от днешната среща, посочи той.
Стенограма от разговорите днес ще бъде публикувана на сайта на Министерския съвет, съобщи по време на брифинга министър Найденов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!