Д ържавната комисия за енергийно и водно регулиране е внесла две жалби до Европейската комисия - за неправомерна държавна помощ в договорите на НЕК за задължително изкупуване на енергията от ТЕЦ "Контур Глобул Марица Изток 3" и ТЕЦ "АЕС Марица Изток 1" и за прекомерна държавна помощ при договорите с производителите на възобновяема енергия (ВЕИ) за задължително изкупуване на произведената от тях енергия.
Това съобщи пред журналисти председателят на комисията Боян Боев, цитиран от БТА.
Жалбите са изпратени през миналата седмица и ДКЕВР очаква ЕК да се произнесе и
да разреши на българския регулатор да ограничи изкупуването на енергия по дългосрочни договори.
Според Боев, ако не бъдат предприети мерки за ограничаване въздействието на договорите както на двете американски топлоцентрали, така и на слънчевите и вятърни централи върху енергийната система,
ДКЕВР ще е принудена на всяко тримесечие да актуализира цената на НЕК на базата на допълнителните разходи.
Боев припомни, че ДКЕВР в свое решение от края на май е изискала от НЕК и страните по сключените дългосрочни договори за изкупуване на енергия да започнат преговори за изменения на споразуменията, но това досега не се е случило. Регулаторът планира да се намали цената на енергията, изкупувана от ТЕЦ "Марица Изток 1", с 30%, а същевременно от ТЕЦ "Марица Изток 3" да бъде намалена с 20%. Освен това ДКЕВР иска общо три от блоковете на двете централи да излязат на свободния пазар.
Регулаторът бе поискал от министъра на икономиката и енергетиката и промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, така че ДКЕВР да може всяка година съобразно с потреблението на енергия в страната да определя количества, които да се изкупуват от ВЕИ по преференциална цена, а останалите количества енергия да се изкупуват по цена на енергията в излишък на балансиращия пазар.
"Предложението ни предвижда и на производителите да се даде възможност, ако искат, да преминат изцяло на свободния пазар", посочи още Боев.
Тъй като до момента няма предприети действия по предложените от ДКЕВР мерки, комисията е решила да сезира и ЕК, защото общностното право на Европейския съюз се нарушава. "По силата на споразуменията с двете ТЕЦ НЕК е задължена да изкупува цялата произведена от тях енергия, а това не съответства на принципите на Третия енергиен либерализационен пакет", категоричен бе председателят на комисията.
"Споразуменията, сключени през 2001 г. с двете централи, предпоставят участие на държавни ресурси, наличие на икономическо предимство,
нарушаване на конкуренцията и ефект върху търговията.
Това е заплаха за задължението на България да осигури пълна либерализация на енергийния пазар", смята още регулаторният шеф.
В жалбата си за ВЕИ-производителите ДКЕВР е посочила, че тяхната инсталирана мощност
многократно надвишава и преизпълнява целите на България до 2020 г.,
и то при икономически обременяващи условия за крайните потребители и бизнеса. Схемата за определяне на преференциални цени представлява прекомерно подпомагане на производителите на електрическа енергия, смятат от ДКЕВР.
Боев допълни, че не знае кога ЕК ще даде отговор на жалбите, и отказа да обясни как ще се формират цените от 1 юли при положение че все още не са направени законовите промени, които комисията предложи.
Очаква се решението на ДКЕВР за цени на електроенергията от 1 юли да бъде публикувано на 30 юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!