В ъзможно е да започне поетапно увеличаване на цената на тока от 1 октомври заради натрупания дефицит в Националната електрическа компания (НЕК).
Това съобщи на пресконференция председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев.
Според изчисления на регулатора задълженията от НЕК възлизат на 2.9 млрд. лв., които са натрупани само за последните четири години.
Половината от тях са дължими по инвестиционните проекти – "Цанков камък" и АЕЦ "Белене”. Дългове от 1.5 млрд. лв. пък са към производителите на възобновяема енергия и към американските топлоцентрали "Марица Изток” 1 и 3.
Председателят на ДКЕВР Боян Боев посочи, че се търсят начини задълженията на НЕК да не се отразят върху крайната цена на тока.
"Част от този дефицит го покриваме и ще го покрием следващата година. В следващия ценови период ние очакваме доста промени да настъпят, които следва да балансират част от този недостиг. А остатъкът от него и разликатата от положителния ефект и натрупаните разходи до момента, които не са компенсирани Държавната комисия, да бъде изравнявана и да бъде намерен конкретният механизъм, в който да не се усети или да не се усеща, или да няма отражение върху крайните потребители. Това е нашата цел, казвам го най-отговорно", категоричен бе той.
"От 1 октомври обаче не се знае какво точно ще се случи. Възможно е увеличаване да бъде избегнато, ако Европа реши да ни помогне", заяви шефът на ДКЕВР.
В сряда от ДКЕВР съобщиха, че са изпратени две жалби до Европейската комисия, с които се очаква Брюксел да разреши на българския регулатор да ограничи изкупуването на енергия по дългосрочни договори с ТЕЦ "Марица Изток 3" и ТЕЦ "Марица Изток 1" и с ВЕИ-тата.
Според Боев, ако не бъдат предприети мерки за ограничаване въздействието на договорите както на двете американски топлоцентрали, така и на слънчевите и вятърни централи върху енергийната система, ДКЕВР ще е принудена на всяко тримесечие да актуализира цената на НЕК на базата на допълнителните разходи.
"Надяваме се, политическите сили, президентът и правителството да наложат мораториум върху всички решения в енергетиката, докато не се приложат препоръките от докладите на Световната банка и ЕК за цялостно оздравяване на сектора", коментира от своя страна председателят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русинова, цитирана от БТА.
Тя добави, че с проекторешението си за цени от 1 юли 2014 г. ДКЕВР се кани да създаде нов 1 млрд. лв. дефицит в системата.
"Защо подава жалби сам срещу себе си, вместо да приеме решения, които са адекватни", каза Русинова в коментар на двете жалби на ДКЕВР до ЕК.
"Би било много интересно какъв ще е отговорът на ЕК по внесените жалби; ние считаме, че те са необосновани", посочи още Русинова.
"Само се използва време, в което регулаторът да отложи съобщението към българските граждани, че заради лошата си и незаконна работа през годините е задължил дотолкова НЕК, че сега е създал условия за рязко увеличаване на цената на тока", добави тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!