Сексуалната ориентация е четвъртата най-разпространена причина за дискриминация в България.
Преди това са възрастта, уврежданията и етническият произход, показва последното проучване на Евробарометър.
В Комисията за защита от дискриминация (КЗД) годишно се подават над 1000 жалби, през последните години броят на оплакванията заради предубеденост, основана на сексуалната ориентация, расте, отбелязва Анели Чобанова, член на комисията.
По думите й тенденцията е положителна, защото все повече хора решават да потърсят правата си и знаят как да го направят. От друга страна, това говори за агресивно поведение в обществото, което се наблюдава от най-ранна възраст, отбелязва тя.
Чобанова изразява тревога, че един от тазгодишните случаи е от медия, защото това формира неправилни стереотипи в обществото, казва тя.
Последният шумен скандал у нас е от Пазарджик, където беше приета общинска наредба, забраняваща да се демонстрира публично сексуалната ориентация.
Текстът предизвика недоволството на организацията "Лесбийки, гейове, би- и транссексулани (ЛГБТ) - действие", според която той нарушава правата на хората с различна сексуална ориентация.
Нейни симпатизанти излязоха на протест в града, стигна се и до арести, след като се срещнаха с контрапротест в защита на спорната разпоредба.
От организацията сезираха КЗД, която разпореди текстът да бъде променен в рамките на един месец. Според комисията той нарушава човешките права на гейовете, лесбийките, транс- и хомосексуалните.
Председателят на общинския съвет Георги Йорданов обаче се закани, че ще обжалват становището на комисията пред Върховния административен съд и ако той го потвърди, ще организират референдум.
Според Радослав Стоянов от Българския активистки алианс хомофобията у нас се проявява на всекидневно ниво, особено в семейството.
Никой освен теб самия, ако си достатъчно еманципиран и психологически силен, не може да те защити ефективно от моралния тормоз на предразсъдъците на близки и познати, посочва той.
По думите му политическата подкрепа за хората с различна сексуалност е плаха и почти невидима, което също е голям проблем. В обществото пък се насаждало погрешното разбиране за толерантност, европейско мислене и зачитане правото на избор.
Според Стоянов сексуалната ориентация не е въпрос на избор, а тези подходи създават крехка толерантност. Тя трябва да е продукт на информираност, на разбиране, на съгласие, а не на компромис, посочва той.
Днес, освен Международния ден на хомофобията, се отбелязва е 20-годишнината от решението на Генералната асамблея на Световната здравна организация хомосексуалността да бъде премахната от списъка с психични заболявания.
Тази година всички европейски институции отправят посланието, че хомофобията и трансфобията не са европейски ценности.
Председателят на ЕС Херман ван Ромпой излезе със становище, че е задължение на евроинституциите да работят по недискриминиращ начин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!