"Минималните пенсии определено се увеличават от 1 юли, защото такъв е законът. От 136 лв. на 146 лв., парите са вече на лице", каза пред БНТ вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков.
"За следващата година има две възможности - от средата на следващата година, всички пенсии да се вдигнат с индекс, който в миналото беше известен като "швейцарското правило".
За последните 2-3 години, заради кризата, този индекс не работеше, но от 2013 г. автоматично всички пенсии ще се вдигнат", посочи Дянков.
Освен това за 2013 г. обсъждаме и в правителството, и в парламента възможност за
допълнително увеличаване извън индексирането на пенсиите,
съобщи финансовият министър.
"Това обаче все още не е ясно кога може да стане, както и е твърде рано да се каже в какъв процент ще е - то зависи от параметрите на бюджета.
Може да има увеличение на пенсиите ако ръстът на икономиката за годината е по-голям от това, което сме заложили, което е около 1%", обясни Дянков.
Това не е обещание, а задължение в закона, отговори Дянков на обвиненията, че се опитва да "купи" пенсионерите предизборно.
През последните години в политиката съм научил, че
всеки ден е предизборен ден,
каза още министърът.
"В последния месец-месец и половина позабравихме проблемите, защото в Гърция нещата се поуспокоиха. Но има голяма финансова несигурност", коментира още той.
"Две години и половина се мотахме, докато в Европа отсякоха решения за т.нар. финансово златно правило, това трябваше да стане още 2009 г., заяви Дянков, говорейки за кризата в икономиките на Стария континент.
По думите му една държава в ЕС в момента няма балансиран бюджет. Всички са с дефицит, а България е четвърта с най-нисък дефицит, заяви той.
Много европейски държави нямат изобщо Сребърен фонд, няма риск за България,
коментира вицепремиерът и тази тема.
Напълно разбирам мнението на БНБ от тяхна гледна точка, каза по повод декларацията на БНБ, в която се настоява за категорично оттегляне на законопроекта за Сребърния фонд.
"Ние имаме двойна задача - стабилност от една страна, но доходност за бъдещите пенсионери от друга страна. Досега въобще не се е говорило за доходност и ние искаме да я издигнем като равностойна", посочи Дянков.
"Нормално е да имаме противоречия и затова се гледа към Европа и се задава въпросът: Другите европейски държави, които имат Сребърен фонд - седем европейски държави, включително България, имат такъв - какво правят?
Отговорът е лесен -
средно 70% от сребърните фондове се инвестират в държавни ценни книжа
Това е европейска практика, причини за притеснение няма", заяви финансовият министър.
Колкото до упреците от страна на БНБ и тяхното сравнение, че решението на Дянков граничи с некомпетентност, вицепремиерът заяви: "Времето ще покаже кой е компетентен и кой не".
"В последните няколко месеца банковият сектор определено не е доволен от някои от политиките, които водим във финансовото министерство и в Тристранния съвет.
Така че е напълно възможно някои от търговските банки да се опитват по някакъв начин да ни "дрънкат". Ако аз бях гуверньор на БНБ бих използвал същото писмо по отношение на Сребърния фонд", призна Дянков.
Вицепремиерът коментира още и сагата около АЕЦ "Белене":
"В Белене всъщност никога не е имало проект, защото нямаше договор и цена". Министърът каза още, че много европейски компании се интересуват от VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй".
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!