След разгорещен дебат парламентът реши дебатите за либерализирането на режима за пушене на обществени места да продължат следващата сряда.
Предлаганите промени предвиждат в заведенията за развлечение да могат да бъдат обособявани самостоятелни помещения за пушачи, като условието е общата площ на местата, където е забранено пушенето, да е по-голяма.
Ако ресторантът е до 100 кв. метра, собственикът ще решава дали да се пуши или не. Там няма да бъде задължително да има места за непушачи.
В обществени заведения, които са по-големи от 100 кв. метра, собствениците ще обособяват помещения за пушачи, но преобладаващата част ще е за непушачи.
Тютюнопушенето в закрити обществени помещения ще се допуска и, ако те са частни и не са отворени за граждански достъп, както и в такива, които са обособени самостоятелно и обозначени.
Абсолютно забранено остава пушенето в детските ясли, градините, училищата, кината, театрите, интернет клубовете. Дискусията противопостави пушачите и непушачите сред депутатите и прерасна в
дебат за толерантността на българина към останалите.
Срещу отмяната на забраната се обяви съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов, който се афишира като "фундаменталист-непушач". Според него въпросът е по-скоро толерантен ли е българинът и може ли да каже "аз не мога да причинявам вреда на чуждото здраве".
Ако си истински европеец, не можеш да заставаш в положението на човек, който вреди на здравето на останалите, добави лидерът на ДСБ.
Колегата му от групата Асен Агов призна, че е цивилизовано всеки да се съобразява с другия и обеща да зачита интересите на тези, които не желаят да се пуши в стаята на ПГ на Синята коалиция.
Но когато една държава попечителства над мен, без да ми осигурява всички други услуги, заради които плащам данъци и акцизи, не може да ми каже какво да правя с личния си живот, категоричен беше депутатът.
Един от вносителите на текстовете - Емил Димитров от ГЕРБ, заяви, че не е съгласен с твърдението за нетолерантността на българите.
Той обясни, че в промените изрично е предвидено да бъде обозначено къде се пуши и така всеки може да преценява дали да влезе в определено заведение или не.
В дискусията се включи и Иван Иванов от Синята коалиция , който поиска Емил Димитров да декларира конфликт на интереси по този закон, ако са верни медийните публикации, че е бил пряко е свързан с фирма за търговия на цигари и е бил председател на асоциацията на търговците на тютюн.
Димитров обясни, че преди да влезе в парламента, е напуснал всички фирми и организации и това е отразено коректно в декларацията му за конфликт на интереси.
Пръв "конфликт на интереси" на шега обаче декларира Лютви Местан от ДПС, защото е син на тютюнопроизводители, както и много от колегите му от групата.
От името на ДПС той призова депутатите да отхвърлят законопроекта, защото трябва да се приеме за аксиома принципа "моите права свършват там, където започват правата на другия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!