С ъс 136 гласа "за", 56 - "против" и без въздържали се депутатите приеха проекта за електронно гласуване на избори и референдуми.
Проектът предвижда всеки притежател на средство за електронна идентификация да може да гласува дистанционно, използвайки интернет или друга мрежа.
"За" идеята гласуваха от ГЕРБ, РБ, ДПС, АБВ и БДЦ.
Според Реформаторския блок (РБ) чрез електронния вот хората ще гласуват по-активно и по-модерно, няма да има невалидни бюлетини и опашки пред секциите.
Цветан Цветанов заяви, че ГЕРБ подкрепя въвеждане на електронното гласуване, но при стриктно спазване на законовите критерии за неопорочаване на изборния процес.
"Против" проекта гласуваха депутатите от "БСП –Лява България", "Атака" и Патриотичния фронт (ПФ).
Според лидера на БСП Михаил Миков електронното гласуване ще увеличи шансовете за манипулации.
Много често се правят аналогии с електронното банкиране, там обаче стремежът е субектът, клиентът да бъде ясно свързан и идентифициран, каза Миков.
По думите му при изборите е обратното - носителят на волята трябва да се разкъса от крайния резултат. Именно от тук идва големият проблем да се запази тайната на вота, обясни той.
Красимир Каракачанов от ПФ обяви идеята за електронно гласуване за популизъм.
"Никой не мисли за националната сигурност на България. Как мислите, че Турция ще участва на изборите в България", коментира той.
До гласуване на проекта се стигна след националния референдум на 25 октомври, на който над 1,8 млн. българи гласуваха "за" електронния вот.
Депутати обаче предупреждават, че до същинското му приложение на избори ще мине доста време.
Според прогнозите преходният период може да отнеме между 2 и 5 години.
На референдума за електронното гласуване през октомври с "да" гласуваха 1 883 411 граждани или 69,52% от участвалите, а с "не" - 704 182 избиратели, което е 25,99% от гласувалите на референдума.
Тъй като избирателната активност на него бе по-ниска, отколкото на последните избори, когато бе 49,5%, референдумът няма сила на закон, а въпросът за електронното гласуване трябваше да бъде решен от народните представители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!