Депутатите не пожелаха Министерският съвет (МС) да спре закриването на общински болници.
Въпреки натиска от страна на опозицията, с 84 гласа "против", 40 "за" и двама въздържали се народните представители отхвърлиха днес в пленарната зала внесеното от ДПС проекторешение.
Според него Народното събрание трябваше да задължи кабинета да спре процеса на закриване на общински болници и в срок от два месеца да представи пред парламента национална програма за преструктуриране на болничната помощ.
Преди гласуването депутатът от ДПС Хасан Адемов посочи, че по принцип има съгласие за ограничаване на разходите и преструктуриране на неефективната част от болничната помощ, но има и много неизяснени въпроси.
Медицинските стандарти например не могат да бъдат критерий за качеството на медицинската помощ - къде е гаранцията, че дори да има двама специалисти в едно лечебно заведение, работата им ще бъде на необходимото ниво, попита той.
Адемов призна обаче, че предишното мнозинство не е успяло да направи здравната реформа и че много идеи на ДПС не са срещнали разбиране у коалиционните партньори.
Според колегата му Лютви Местан има консенсус конституционният принцип за достъп до здравна услуга да се развие като
принцип за достъп до "качествена" здравна услуга
Той обаче настоява реформи да бъдат проведени по ясна национална програма, която дава отговори на въпроси като възможно ли е закриването, осигурен ли е достъп до най-близката друга болница и т.н.
Според депутата от левицата Мая Манолова на малките болници са наложени неизпълнимо високи критерии за сключване на договори с НЗОК и поради това около 200 заведения ще бъдат подложени на "бавна и мъчителна смърт".
В заключителното си изказване преди гласуването здравният министър Божидар Нанев заяви, че не приема формулировката "спиране процеса на закриване на общински болници".
Нямаме такава политика, а целим да определим какво е една болница и на какви критерии трябва да отговаря, обясни Нанев, според когото тези критерии не са неизпълними. Сред тях са достатъчна обезпеченост с медицински кадри и с техника, 24-часово покритие на дейностите, прилагане на медицинските стандарти.
Министърът настоя, че собственикът на лечебните заведения е общинският съвет и той трябва да вземе решение за съдбата им, а МС няма правомощия за намеса в неговата работа.
Общинските власти трябва да бъдат по-активни и да обясняват на гражданите, че това, което им се предлага от правителството, не е по-различно от това, което са имали до сега, подчерта Нанев.
Според него в сградите на въпросните общински болници могат да се извършат различни услуги, да бъде разширена спешната помощ, да се дадат кабинети на общопраткикуващи лекари и т.н.
Депутатите не спряха закриването на общински болници
Въпреки натиска от страна на опозицията, с 84 гласа "против" бе отхвърлено внесеното от ДПС проекторешение НС да задължи кабинета да спре процеса
4 март 2010, 15:18
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!