Ир ра Фидосова, председател на Временната комисия за изработване на Избирателен кодекс, отхвърли съмненията депутатите да са обсъждали идея страниците и профилите в социалната мрежа Фейсбук да бъдат
третирани като медии, а блогърите, които публикуват клевети срещу
кандидати за политически или кметски постове, да бъдат преследвани със
закон.
Такъв слух бе разпространен вчера в блогове и социални мрежи и предизвика остра реакция на редица граждани, които се изявяват там като автори. Други пък се зарадваха, че по такъв начин ще бъдат признати за истински медии.
"Единственото нещо, което сме коментирали, беше идеята, правилата, които важат за печатните медии, радиата и телевизиите, да важат и за електронните издания - агенции и онлайн версии на вестници", заяви Фидосова в интервю за телевизия Про.бг.
"Категорично не сме обсъждали друго и въобще не е ставало дума нито за Фейсбук, нито за някаква наказателна отговорност. Имаме и стенограма от заседанието", обясни Искра Фидосова.
Тя допълни, че депутатите ще намерят начин да регламентират нещата. "Статут на медия трябва да се даде само на електронните агенции и вестници. И когато има публикуван материал, накърняващ авторитета на даден кандидат в предизборна кампания, собственикът на изданието незабавно да осигури право на отговор на засегнато лице, така както е в другите медии. За това единствено е ставало въпрос, нищо друго не се говорили", категорична беше Фидосова.
Идеята за такива спорни текстове не е нейна, а е дошла от депутати от опозицията.
"Ако не се лъжа, е на господин Четин Казак, но не съм убедена. Няма значение от къде идва идеята, всички колеги се съгласихме, че трябва да дадем някакъв статут на електронните издания и всички в комисията се обединихме около това", допълни народната представителка от ГЕРБ.
По-късно през деня от централата на ДПС официално заявиха, че са против сондажите и опитите да се наложи контрол върху
интернет и да се употребява за тази цел временната комисия за
изборно законодателство.
Депутатът Христо Бисеров каза, че е недопустимо сайтовете, социалните мрежи и
блоговете да се приемат за част от медиите.
Движението настоява
да се публикува стенограмата от заседанието на комисията, на
което е обсъждана темата, както и да се пресече такава
тенденция.
Потърсен от БТА за коментар, депутатът Четин Казак отрече да е правил такова
предложение и посочи, че Фидосова му е обещала публично да
опровергае казаното от нея.
Според него в комисията подобно
предложение изобщо не е обсъждано, а е ставало дума само
най-общо дали да има регламентиране на воденето на предизборната
кампания и в интернет.
В същото предаване на Про.бг сутринта депутатът от Коалиция за България Петър Курумбашев също призова председателката на Временната комисия за изработване на Избирателен кодекс да разсекрети стенограмата от въпросното заседание.
"Според мен е добре, след като наистина има стенограма, просто да се публикува тази стенограма. Виждаме вече какъв интерес предизвика тази тема", каза Курумбашев.
Според него
наложително е да има публична дискусия когато става въпрос за интернет
и чак след това такива текстове да влизат в пленарната зала.
"Право на отговор - това го има и сега. По-скоро трябва да има прозрачност за собствеността на сайтовете", призова Асен Генов, който е блогър и смята, че е много трудно интернет пространството да бъде вкарано в "клишето на радиата и телевизиите".
Генов, който на последните парламентарни избори беше кандидат за депутат на партия "Зелените" от Перник, твърди, че именно интернет в момента е "единствената алтернативна и свободна зона, където човек може да намери обективна информация за това какво се случва в обществения политически живот у нас и е единственото място, където може открито да се критикува сегашното правителство".
Според него проблемът с анонимността в мрежата, не може да бъде решен толкова просто. " Трудно е виртуалното пространство да се регулира", коментира Генов.
"Другата седмица в по-голямата си част Избирателният кодекс ще бъде сглобен и ще започнем глава по глава да го дебатираме в комисиите. Още му е рано да влиза в пленарната зала", каза Искра Фидосова.
Депутати: Не гледаме на блоговете като на медии
Единственото нещо, което сме коментирали, беше идеята, правилата, които важат за печатните медии, радиата и телевизиите, да важат и за електронните издания - агенции и онлайн версии на вестници, заяви Фидосова в интервю за телевизия Про.бг
22 юни 2010, 16:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!