Депутатът-социалист и бивш конституционен съдия проф. Любен Корнезов внесе в парламента законопроект, който предвижда разрешаване на евтаназията.
"Със стиснати зъби и свито сърце казвам "ДА" на евтаназията", пише Корнезов в мотивите си към законопроекта, признавайки, че въпросът е спорен.
"Човек като съзнателно същество трябва да има право на избор. Избор между живота и смъртта особено когато е безнадеждно болен и страданията му са непоносими. Той не е полезен на себе си в агонията си - физическа и душевна. Той е в тежест на близките си и на обществото като цяло.
Животът е благо, когато си полезен, а не когато го проклинаш!",
мотивира се Корнезов.
В законопроекта той е дефинирал евтаназията като удовлетворяване на молбата на неизлечимо болния или неговите близки за ускоряване на неговата смърт по безболезнен начин, вкл. и чрез прекратяването на изкуствените системи за поддържане на живота.
Проф. Корнезов предлага органи на подложените на евтаназия да могат да бъдат трансплантирани.
Той разглежда няколко вида евтаназия - активна, пасивна, принудителна и доброволна.
Активна е тази евтаназия, при която процесът на умиране е подпомаган от лекар, с цел съкращаване на живота чрез действия, докато при пасивната, смъртта настъпва като резултат от прекратяването или неприлагането на реанимационни или животоподдържащи мерки.
Принудителната евтаназия се осъществява при тези, които нямат възможност да изразят волята си, като в този случай решението зависи от близките на болния.
Законопроектът предвижда при принудителната евтаназия да е налице единодушие между съпруга, пълнолетните деца и родителите на болния.
При доброволната евтаназия пациентът сам изявява желание неговият живот да бъде прекратен.
Искането за евтаназия се разглежда и
трябва да бъде разрешено от специална петчленна комисия,
назначена от министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието. В нея участват трима лекари, като един от тях е психиатър, и двама юристи.
Решение за евтаназия ще се взема само, ако е подкрепено от всеки от членовете на комисията. Когато и само един член на комисията не е съгласен, искането за евтаназия се отхвърля.
Осъзнавам, че предлаганият законопроект е много "тежък" не толкова като нормативен акт, а от морална гледна точка, пише Любен Корнезов и припомня, че евтаназия е имало от древността, включително и при траките.
Той припомня също, че възможност да бъде прекратен животът на тежко болни пациенти съществува в Белгия, Холандия, Швейцария, Италия, Люксембург, Уругвай, Япония, САЩ (щата Орегон), Австралия и Албания. В десетки други държави евтаназията се практикува под различни форми.
Само преди месец се проведе референдум в кантона Цюрих по въпроса "за" или "против" е автаназията и над 80% от гражданите на този кантон казаха "да", изхождайки от хуманизма на това дело.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!