С ъбеседване, преценка на възможностите и специален документ ще са нужни на децата бежанци, които искат да учат в българското училище.
Това предвижда специалната Наредба за условията и реда за приемане и обучение на лицата, търсещи или получили международна закрила, утвърдена от образователния министър Николай Денков.
Специална комисия ще насочва децата в кой клас да бъдат записани, каква да бъде формата им на обучение и възможно професионално направление. Тя ще преценява нивото им на владеене на български и цялостните им знания до този момент.
Две момчета, избягали от войната, преди 70 години и сега
Могерини: Европа се нуждае от имигранти
След събеседването ще се издава спеицална контролна карта. Документът е в синхрон с идеята за въвеждане на Европейска квалификационна карта за бежанци, която се обсъжда от Съвета на Европа. Тя ще се издава от страната в ЕС, където лицето официално потърси убежище, а в последствие ще важи при търсене на работа във всички страни-членки.
Първоначално родителят или настойника на детето ще подава заявление за прием в училище до Регионално управление на образованието.
В него ще се посочва майничият език, нивото на владеене на български и други европейски езици, както и информация за посещавани курсове. Ще се уточнява и образователното ниво на детето от родната му страна, както и предпочитания в кой клас да бъде записано тук.
Специалната комисия в последствие ще предлага в какъв профил или специалност от професия да учи детето, както и формата на обучение - задочна, индивидуална, самостоятелна или вечерна.
Пълнолетните чужденци, които искат да учат у нас, ще бъдат насочвани към професионално обучение, казват още от МОН.
Вече приетите ученици между пети и десети клас ще могат да преминават в следващата година, дори и да не са "валидирали" знанията си по 3 от учебните предмети.
Ако продължат да не се справят по тези предмети, то няма да получат свидетелството за основно образование или първи гимназиален етап.
При слаби резултати ученикът може да повтори годината или да бъде върнат в предходен клас, но с не повече от три години под настоящиа му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!