У чилището в Калище изпусна шанса да се съживи, заяви просветният министър Румяна Коларова пред БиТиВи. Тя очерта два варианта, при които децата на бежанците, неприети в село Калище, могат да посещават училище. В проблемното село има само 18 ученици - в три слети паралелки.
В първия учебен ден жителите на ковачевското село изразиха недоволството си, че смесеното им училище ще бъде посещавано от деца бежанци от близкия Национален детски екологичен комплекс. Вчера Общинският съвет все пак прие декларация, с която се иска премахването на центъра до 30 октомври. Родителите на учениците в училището заплашват, че ще преместят децата си, ако бежанците влязат в класните стаи. На родителска среща те решиха да не допускат в училището деца от Афганистан и Сомалия.
Коларова обясни, че
децата на бежанци може да посещават учебни занятия в Земен или в София.
Тя посочи, че благодарение на Министерството на образованието е предотвратен по-сериозен скандал, свързан с политизиране на случая. Министърът на образованието призова, където не желаят деца на чужденци да го обявяват по-рано, тъй като не иска да изпраща деца във враждебна среда. Коларова е била изненадана от острата реакция в местните хора.
Просветният министър не смята, че незнаенето на езика ще е проблем, тъй като има деца от малцинствата, които започват училище като знаят по-малко български от тях.
По-рано зам.-председателят на Държавната агенция за бежанците Васил Върбанов обяви, че афганистанчетата ще посещават учебни занятия във Враждебна.
Национална мрежа за децата изпрати писмо до институциите, с настоявяне за поемане на административна отговорност по повод казуса с децата-бежанци и техните семейства в с. Калище, община Ковачевци и недопускането им до училище.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!