Ни ите експерти участваха в проверките по домовете за деца с увреждания, където действително бяха констатирани нарушения, но от друго естество, а не смъртни случаи.
Това твърди в интервю за БНР шефката на Държавната агенция за закрила на децата (ДАЗД) Надя Шабани.
По думите й виновните лица вече са били санкционирани.
Шабани настоява Българският хелзинкски комитет (БХК) да даде конкретни доказателства за завишената смъртност в тези институции.
Вчера организацията и прокуратурата предоставиха шокиращи резултати от инспекциите, според които за последните десет години в домовете са починали 238 деца, много от които заради недостатъчни грижи, физически тормоз и друго недопустимо отношение от персонала.
Нека покажат конкретния списък с конкретните домове, където деца умират от глад, призова председателката на ДАЗД.
Тя обаче призна, че трудно може да се проследят причините за смътността сред децата.
По думите й аутопсия, каквато не е правена на много от починалите, се извършва само в домовете за бебета до 3 години.
Поради тази причина се разглеждала проектопоправка в закона това да се прави при всеки смъртен случай на дете в институция.
От БХК твърдят, че във всички описани в доклада случаи отделите за закрила на детето са били наясно със случилото се, а ДАЗД - поне в половината от тях.
Според БХК отговорност трябва да се търси на кметовете, които управляват институциите, на министъра на труда и социалната политика, на РИОКОЗ инспекциите и на ДАЗД.
Те настояват за разследвания и обвинителни актове, а от прокуратурата вече се ангажираха да извършат и вътрешна проверка на прекратени подобни дела.
Окръжната прокуратура в Добрич вече е завела едно досъдебно производство за смъртта на три деца от Дома за деца с тежки умствени и физически увреждания в село Крушари, съобщи БНР.
Зам.-окръжният прокурор Георги Коларов уточни, че няма нито една констатация за насилие над възпитаниците.
Междувременно от един от споменатите в доклада домове - в село Петрово, Благоевградско, посетен от екип на БНТ, опровергаха категорично заключенията в него.
Ръководството твърди, че става дума за разследване на предишната директорка (2001-2003 г.) и че оттогава няма нито един смъртен случай в дома, а децата си имат лични лекари и за тях се полагат ежедневни грижи.
ДАЗД: Дайте ни конкретни доказателства за домовете с нарушения
Наши експерти участваха в проверките и констатираха нарушения, но от друго естество, а не смъртни случаи, твърди пред БНР Надя Шабани
21 септември 2010, 12:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!