Четирима бивши министри на здравеопазването ще дават обяснения в прокуратурата заради нарушения.
Това стана ясно, след като Сметната палата (BulNAO.government.bg) изпрати на прокуратурата доклада си по извършените два одита на Министерството на здравеопазването (МЗ) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Председателят на Сметната палата изпраща одитния доклад и материалите към него на прокуратурата при наличие на данни за престъпление.
Инспекторите са открили
данни за престъпление при проверката им за диализната дейност в болниците от 2009 до 2011 г.
Периодът обхваща управлението на министрите Евгений Желев, Божидар Нанев, Анна Мария Борисова и Стефан Константинов.
Сегашният министър на здравеопазването Десислава Атанасова заяви, че ако се открият данни и доказателства, че има извършени престъпления, вероятно ще бъдат повдигнати обвинения на министрите, за които се установи, че се вземали незаконосъобразни и нецелесъобразни решения.
Сметната палата не може да огласява данните, изпратени на прокуратурата, затова публикува на сайта си документа тази без част. (Вж. доклада) От него става ясно, че
диализното лечение е недофинансирано, но за сметка на това - безотчетно.
В разглеждания период броят на болните на диализа се е увеличил значително, а парите, отделяни за лечението им, не са актуализирани от седем години. В същото време персоналът намалява и много от болниците работят със стара апаратура, която не отговаря на стандартите.
Недофинансирането е предпоставка за некачествено диализно лечение на болни с хронична бъбречна недостатъчност, констатира Сметната палата.
Освен това диализната дейност не подлежи на контрол и ясна отчетност. Това създава възможност за прилагане на различен подход при отчитане на фактически извършените разходи от лечебните заведения.
Осигурявани са лекарствени продукти и медицински изделия за диализно лечение, но липсва пълна информация за заявените, договорените, получените и изразходваните количества.
Само в две от проверените шест лечебни заведения са осигурени всички помещения и условия на околна среда, които отговарят на изискванията на медицинския стандарт за извършването на качествено лечение.
Само в две от проверените лечебни заведения диализната апаратура отговаря на изискванията
на стандарта.
Няма равнопоставеност между пациентите на държавните лечебни заведения и тези на общинските, защото диализните апарати в общинските лечебни заведения не са подменяни и в повечето случаи не отговарят на изискванията на медицински стандарт, констатира още докладът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!