България е държавата с най-много загинали деца при катастрофи в ЕС.
Основните причини са несъобразената с пътните условия и присъствието на малчугани на улицата и в колата скорост, както и неправилното обезопасяване на малките пътници.
От началото на годината само в София при пътни произшествия са загинали шест деца, ранени са 81.
На 1 юни КАТ започва акцията "Ваканция! Да пазим живота на децата на пътя". Тя ще продължи до 15 юни.
Ще се проверява дали се използват колани и детски столчета в автомобилите, защото по думите на председателя на Българската асоциация на застрахованите и пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров родителите у нас се отнасят безотговорно към безопасността на децата си.
На пресконференция днес той отбеляза, че България е последната европейска държава, въвела задължителните изисквания за обезопасителни системи. Според него ако децата от малки се научат да ползват специалните столчета, ще станат много по-дисциплинирани, когато пораснат.
От КАТ ще следят зорко и за майки с колички, които пресичат неправилно, и за непълнолетни, които карат скутери или автомобили. На нарушителите ще бъдат налагани глоби.
Статистиката показва, че едва 8,3% от пътнотранспортните произшествия в столицата са предизвикани от нарушения на децата пешеходци. По-честата причина са неправилните действия на водачите.
Децата до 14 години по-често загиват като пешеходци, а от 14 до 17 години - като пътници.
Според проучване на Международната автомобилна федерация (ФИА) за периода 2001-2009 г. смъртността по пътищата в България и Румъния се увеличава, докато в другите европейски държави намалява, посочи главният секретар на Съюза на българските автомобилисти Емил Панчев.
Той коментира, че родителите трябва да шофират така, както биха искали да го правят децата им след време.
Директорът на КАТ-София Ваньо Стоевски отбеляза, че акцията е насочена предимно към родителите и ги призова да обучават децата си по отношение безопасността по пътищата.
В рамките на миналогодишната кампания са проверени 14 154 автомобила, съставени са 546 акта за превишена скорост, 428 за отнемане на предимство, 196 за преминаване на червен светофар, 381 за неправоспособни водачи, 389 за неползване на колани, съобщи говорителката на КАТ-София Любка Маринова.
Най-честите инциденти с деца са в районите на спирките на градския транспорт и сигнализираните пешеходни пътеки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!