Х аос с нововъведения данък „Уикенд”. Националната агенция за приходите публикува указания как фирмите да определят какво използват за лични цели и какво за работа.
Методиката обаче остава неразбираема дори за експерти с дългогодишен опит,
информира Нова ТВ.
В края на миналата година държавата реши – ако един шеф купи, например, кола на служителя си, ще може да си върне ДДС-то, само ако с нея се пътува по работа. Идеята на закона беше той да важи основно за имоти, коли, яхти, самолети и други скъпоструващи покупки.
От указанията обаче става ясно, че
ще трябва да се декларира всичко – от телефона, през компютъра, чак до химикалките. Как обаче ще се изчислява колко часа телефонът ще се ползва за служебни и колко за лични нужди, не става ясно
В същото време за прилагането на закона фирмите са притиснати с почти невъзможни срокове.
Най-новата данъчна идея не буди одобрение и сред фирмите, на които не им е ясно как държавата ще си взима парите.
„За да си върша работата имам няколко лаптопа. Общо 6 – ако за тях трябва да плащам данък „Уикенд”, а с тях се работи само в дадения автосервиз. Как ще ми определят този данък?”, недоумява Александър Бъчваров, собственик на автосервиз.
Указанията са основна тема и сред счетоводителите. Сигурни са в едно – те не дават достатъчно яснота –
как точно се изчислява кога ползваме нещо за лични и кога за служебни цели.
Невъзможно им се струва и друго – държавата им е дала срок – до 14 февруари да изработят правила как да измерват употребата на всяка една вещ във всяка една фирма. Това е и срокът за софтуерните компании да актуализират счетоводните програми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!