Н ов закон за строителството, който е по германски модел, ще облекчи издаването на Акт 16 за масовите жилища и ще прекрати практиката процедурата за узаконяване на барака и на атомна централа да е една и съща, коментира пред БТА министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов.
Животът на панелките би се удължил най-малко с още сто години,
ако се спазват всички европейски норми на саниране, казва още той.
Задачата ни е, поне в рамките на този мандат, да започне пилотно саниране по евронормите, защото това, което сега се прави, е просто лепене на топлоизолация по фасадите на сградите, вместо да се изследва конструкцията на сградите и да се заздравят връзките в нея, посочва министърът.
"Един от основните проблеми в този процес е свързан със Закона за етажната собственост, който не работи. Това е проблемът, който стопира истинското саниране, което включва и конструктивно обследване на сградите.
Търсим нов модел на финансиране на санирането. Една от възможностите е собствениците на една сграда да вземат решение за кредит за саниране, който след това да покриват от енергийните си сметки.
Ако се спазват всички норми на саниране, обновяването на едно жилище не би струвало повече от 30 хил. лв. по новата наредба за обществените поръчки в строителството, а не както сега се говори за 10 хил. лв.", добавя Данов.
В сегашния Закон за устройството на територията е заложено да се генерират незаконни строежи,
смята министърът.
С въвеждането на т. нар. интелигентни системи за контрол ще се осигури възможност ДНСК да следи ефективно и да предотвратява появата на незаконно строителство на територията на страната.
До две седмици се очаква да са готови промените в Закона за устройството на територията, с които ще се облекчат проектантите и строителите.
От следващата година има възможност строителните търгове да се правят по нова наредба,
чието въвеждане ще ни доближи до европейските процедури за реализиране на инвестиционни проекти, а това ще предотврати разминаването в критериите у нас с тези на ЕК - това, което предизвика проблеми, свързани с проектите по оперативна програма "Околна среда", казва още министър Данов.
Общините имат възможност до края на годината да продължат да изпращат своите планове за проекти, с които да се създаде "банка инвестиционни проекти" в Министерството. Идеята е, когато останат неусвоени бюджетни или евросредства, веднага да сме готови да ги предложим, обяснява министърът.
Той съобщава, че се планира от 2014 г. да има фонд, от който да се финансират предпроектните проучвания, за което ще се поиска от финансовото министерство съответна подкрепа.
Публичната инвестиционна програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите" е на стойност 500 млн. лв. Става дума за социално значими проекти за язовири, болници, училища, обществени сгради. Предвижда се до края на годината да се обработят предложенията, след което да се поиска финансиране от програмата за растеж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!