Според политолога Евгений Дайнов, може да се прави паралел между днешните протести и протестите 1990 г., които, по думите му, поставиха началото на края на една система и началото на по-добра.
Тогава из София шестваха толкова хора, колкото и сега, но свършиха огромна работа, сега отново става дума за рестарт, както 1990 г., сега е важно да се избират текстове непрекъснато, които да очертаят смисъла какво става и кой да го свърши, каза Дайнов в интервю за БНТ тази сутрин.
Той даде за пример Харта 2013 (Harta2013.eu) - за разграждане на олигархичния модел на българската държава и възстановяване на върховенството на закона.
"Тази Харта очертава къде е проблемът и как да бъде решен, като е оставено пространство всеки да се включи, има и леви хора. В работата по тази харта могат да се включат експертни групи в различни сфери, всичко е дигитално. Всеки може да се включи в тази харта", подчерта Дайнов, който е един от подписалите я.
Евгений Дайнов коментира още, че със сегашните протести ние ставаме част от едно световно усилие да се рестартира системата.
23-годишният Кирил Радев, участник в протестите, коментира, че предпочита да се говори за демонстрация, а не за протести, "за да можем да разсъждаваме за процесите и за хората, които са отвън, като за хора, които могат да формулират искания и да вървят напред. За това е необходимо хората да влязат в диалог и такива групи за диалог вече се създават тези дни".
Радев подчерта, че всеки един може да допринесе за насочване на груповото мнение и мислене.
"Дори един плакат с написано нещо остроумно може да стимулира мисленето в дадена посока. Всеки е добре дошъл да бъде лидер, той не е нужно да бъде посочван", каза Кирил Радев.
В отговор на въпрос дали е възможно създаването на обединена десница, както се заговори тези дни, той каза, че това сме го виждали неведнъж.
"Едно обединение не може да функционира по един механичен начин, важен е процесът на формиране на това обединение и то трябва да стане около определени принципи и цели, а това е доста мъчително за нашето ощество. Целеполагането е доста предизвикателно за нас и ние трябва да се учим. В момента има ускоряване на този процес", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!