„Киното трябва да представя действителността. То трябва да бъде реалистично, да ни показва живота такъв, какъвто е той. А в момента в България, ако става въпрос за българско кино, 40% от хората са пушачи. Тоест, почти половината от населението пушат повече”, коментира социологът Мирослава Радева в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия.
Според нея казусът е доста сложен: „Дали киното трябва да отговаря на реалността, или пък да задава модели”.
„Аз съм възхитен от идеята да се забрани пушенето, обаче трябва да забранят и други неща. Например, в киното трябва да се забрани да се снимат слаби актриси, защото това подвежда жените да спазват диети и води до анорексия. Не трябва да има и дебели хора, които да ядат шоколад”, посочи от своя страна режисьорът Андрей Слабаков, по повод идеята на Световната здравна организация да се забрани пушенето във филмите.
Според него има световна конспирация, в която тютюнопушенето е превърнато в „основен враг”, а в същото време се правят опити за легализация на наркотиците, с участието на Световната здравна организация.
Радева обаче посочи, че когато едно дете започне да пуши на 7-8 години, то вече на 13-14 е пристрастено, а на 40 страда от болести, свързани с тютюнопушенето, за лечението на които плаща цялото общество. Според социолога, примерът, които дават медиите, има значение за подрастващите.
„По-добре да се пуши във филмите, отколкото добрият да убие 50 души по особено жесток начин”, отвърна Слабаков.
Причината за спора - вчера Световната здравна организация поиска да бъде вдигната възрастовата граница за филми, които показват сцени на тютюнопушене.
В доклад от 2014 г. се казва, че във всяка втора холивудска лента се пуши. Изключение не правят и някои филми за деца – например в последния филм от поредицата „Трансформърс". В него робот пуши пура.
За да ограничи употребата на цигари, в края на миналата година, Европейската комисия взе решение на всяка кутия да има ужасяващи картинки, които да стряскат пушачите. Новите мерки ще влязат в сила най-късно през май 2016 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!