М ного хора отиват в чужбина за по-добър начин на живот, има обаче и немалко българи, за които чужбина се оказва единствения начин за живот изобщо. Терминът „здравей емигрант“ е сравнително нов, а оказва се има и друг – „здравен туризъм“, разказва NOVA.
През седмицата пред здравното министерство в София се раздаваха символични еднопосочни билети за Европа.
Чакащи за трансплантация на бял дроб пациенти обясниха, че са на път да напуснат България като единствена алтернатива да останат живи. Изтеглени от децата си в чужбина, за да получават здрави грижи там, оказва се са и много пенсионери.
Българи се отказват от България, за да живеят
Как държавата бави лечение, докато пациентът умре
Ако за нас да дишаме е даденост, за Адриан вече 2 години това е лукс. Кислорода си го плаща. „За да изляза навън, съм се подсигурил в момента с тази бутилка”,обяснява той. Заради белодробното си заболяване, Адриан се нуждае от нов бял дроб. И тъй като такива трансплантации у нас не се правят, държавата изпраща пациентите в австрийска болница.
Допреди една година, когато договора между двете страни изтича. Следват преговори, но Адриан не може повече да чака и ще емигрира. „Имам задграничен паспорт, документите, всичко ми е подготвено. Като не ни се отваря друга вратичка, отиваме при хората, които могат да ни помогнат и искат да ни помогнат. Ние водим битка с болестта, водим битка и с министерството. И се оказва, че
да водиш битка с министерството, е много по-трудно отколкото с болестта”,
казва той.
Ето защо Адриан ще се присъедини към новия вид емигранти – здравните и ще смени държавата, за да живее. За пръв път на феномена се натъкват надзорниците на Здравната каса при разглеждането на бюджета за миналата година. Според тогавашният председател на Асоциацията на индустриалния капитал, откритите задължения само към Германия били за 115 млн. лв.
И докато термина „здравен емигрант“ е сравнително нов, оказва се, че съществува и друг – „здравен туризъм“, който се появил за пръв път преди три години със създаването на
първия Здравен информационен център за лечение в чужбина. Дъщерна фирма на туроператор.
И те изпращат клиентите си в чужбина, но за лечение, а идеята се родила от личен опит.
„Заради свои здравословни проблеми, обиколила съм всички болници в България. Специалистите нямат търпението да обясняват на пациентите. Тук в България нещата са малко на конвейер. Ние сме затворили кръга от А до Я, буквално. От това да намерим правилната клиника с правилния екип, преводачи, трансфери”, разказва Звезделина Лютви.
Още по темата вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!