Да си приемен родител е нещо, което идва от сърцето. Лесно е да се изкара обучение, но същинската работа започва, когато детето бъде настанено в семейството.
Това каза Светлозар Русев – приемен родител и представител на Националната асоциация за приемна грижа (NAPG.eu), на среща между представители на общината, на проекта "Приеми дете. Създай бъдеще"*, медии и неправителствени организации в Стара Загора.
Той разказа, че е станал приемен родител, след като със съпругата му видели местна рекламна кампания. Сега отглежда две деца, едно от които е от ромски произход.
Повечето кандидати не осъзнават напълно какво точно е да си приемен родител. Те живеят със съзнанието, че са осиновители. За много от тях приемната грижа наистина е по-пряк път към осиновяването. Затова и си представят, че ще получат идеалното дете. Tова, което трябва да осъзнаят е, че приемният родител винаги е на второ място. Децата обичат нас, но обичат и биологичните си родители (и в това няма нищо лошо), каза Русев.
Приемният родител помага на детето, докато и то, и биологичното му семейство са готови да се съберат.
Приемни родители стават всякакви хора – държавни служители, юристи. Има дори неграмотни хора, които са прекрасни приемни родители, каза той.
Стара Загора е един от регионите, където приемната грижа е най-добре развита. Само в община Стара Загора има 25 приемни семейства, като в 21 от тях са настанени деца, съобщиха на срещата от сдружение "Самаряни" (Samaritans.bg).
На подобна среща по-рано през деня стана ясно, че в момента на територията на Бургас има девет приемни семейства, които се грижат за девет деца. Още две приемни семейства има в община Средец.
В Бургас приемната грижа съществува от 2004 г. насам. От тук беше и първото професионално приемно семейство, каза Елена Инджова, началник на местния отдел за закрила на детето.
За тези осем години в общината е имало 25 приемни семейства, в които са били настанени 26 деца.
От началото на 2012 г. са приети пет заявления за приемна грижа и в момента тези кандидати се обучават, а социалните работници ги проверяват. От 2011 г. в Бургас даваме и първоначална парична помощ в размер на 1000 лв., каза Инджова.
Броят на приемните семейства тук не е толкова голям, защото и безработицата не е толкова голяма, колкото на други места, обясни Инджова.
Професионалният приемен родител получава заплата от държавата в размер на 130% от минималната работна заплата и допълнителна сума за потребностите на детето, която варира в зависимост от възрастта му.
-----
*Проектът "Приеми дете. Създай бъдеще" ще финансира допълнително първите сто утвърдени приемни семейства, кандидатствали през 2012 г. Паричната помощ ще бъде предоставена на всяко от тях, когато приемат в дома си дете, лишено от родителски грижи.
Подкрепата ще бъде в размер на 100 лева месечно в продължение на една година за покриване на част от разходите. Приемните родители на две деца или дете с увреждания ще получават двойна надбавка.
Партньори на програмата са Национална мрежа за децата, Български дарителски форум, Министерство на труда и социалната политика и Държавна агенция за закрила на детето. Посланик на добра воля на "Приеми дете. Създай бъдеще" са мъниците от детска формация "Бон-Бон", които посветиха на инициативата своята песен "Химн на децата" и заснеха специален клип към нея.
Процесът по кандидатстване и утвърждаване на приемните семейства е описан в priemnosemeistvo.org
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!