Късно е вече за грипни имунизации, ефективни са антивирусните препарати, които трябва да се вземат още през първите 48 часа на заболяването, обясни днес пред БНР и "Дарик радио" д-р Ангел Кунчев, шеф на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство.
Той напомня, че лечението с антибиотици няма никакво отношение към вирусните инфекции като грипа (тъй като те лекуват бактериални инфекции) и затова е загуба на време.
По думите му се очаква до края на седмицата грипната епидемия да обхване още области.
В над 90% от случаите доминиращ е свинският грип, щам "Калифорния", познат ни от миналата година, като болестта протича леко до средно тежко.Този щам засяга по-млади хора - между 20 и 40 години, и в добро здравословно състояние.
"В голямата си част случаите ще бъдат леки и средно тежки, но за съжаление има и отделни случаи на усложнения, на тежки пневмонии, дихателна недостатъчност и смърт".
Специалистът съветва да не подценяваме заболяването, което тази година започна от югозападната част на страната - от областите Благоевград и София.
Сравнително бързо нараства заболеваемостта и в Пазарджик, Перник, Ямбол, висока е също в Плевен и Бургас.
Според д-р Кунчев е въпрос само на време и тези области да достигнат стойности, при които се обявява епидемия - над 200 души на 10 хил.
Друга от известните характеристики на грипа е, че както бързо нараства заболеваемостта, така сравнително бързо и спада, обясни още специалистът.
В момента според обобщени данни за миналата седмица в София заболеваемостта от грип е 155 на 10 хил. души, която според лекаря не е толкова висока, но трябва да се има предвид, че промените са изключително динамични.
Специалистът напомня, че при грип организмът е интоксикиран и както самолечението, така и спазването на нормален режим (работа и други ангажименти) не са препоръчителни, тъй като рискуваме и собственото си, и на околните здраве.
При преобладаващия този сезон вирусен щам възрастните хора и тези с хронични заболявания не са толкова уязвими. Според експерта явно в миналото тези хора са го прекарвали и имат изграден "кръстосан имунитет". По-уязвими са младите, които прекарват този грип по-тежко.
Една от характерните особености на щама е, че много лесно се развива дихателна недостатъчност и затова всяко затруднение в дишането е сигнал, че трябва да се търси лекар.
Д-р Кунчев напомня не на последно място и за ползата от правилното хранене - с много съдържание на белтъчини и витамини.
За да се предпазим от заразяване, най-важно е да поддържаме добра лична хигиена и да избягваме контакти с болни.
Изключително важно е ръцете да се мият често с топла вода и сапун, да се проветряват редовно помещенията, да се дезинфекцират повърхностите и предметите. Болните пък не бива да забравят да закриват уста с ръка, когато кашлят, или да носят маска.
Според последните научни изследвания свинският грип създава суперимунитет - прекаралите го стават устойчиви на почти всички останали грипни щамове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!