Бг гарската православна църква ще канонизира някои от жертвите на комунистическия режим, заяви наместник-предстоятелят на Светия Синод митрополит Кирил.
Той отслужи панихида в памет на жертвите в катедралата "Свети Александър Невски" в София.
"По време на атеизма, ние така говорим като вярващи за комунистическия режим, най-много е пострадала интелигенцията. Заедно с това и духовници, и архиереи, монаси, монахини, православни християни, послушници, протосингерите във Видин и в София - Ириней, Наум", каза митрополит Кирил.
1 февруари е обявен за Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим.
Министерският съвет взе решението за честването на деня на януари 2011 г. по предложение на президентите на България Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002).
В мотивите за решението се посочва, че 1 февруари 1945 г. е денят, в който посрещат смъртта регенти, депутати, офицери, министри, общественици, жертви на Първи състав на Народния съд.
На 1 февруари 1945 г. Народният съд осъжда на смърт трима регенти, шестдесет и седем депутати, министри, генерали и полковници. Присъдите са изпълнени на същия ден. Много от близките на подсъдимите са изселени преди или по време на процеса.
Според доклад на Държавна сигурност за девет месеца в страната са изселени 28 131 души и хиляди са убити.
С възпоменателна церемония в София днес беше почетена паметта на жертвите на комунистическия режим.
Това е черна дата в историята на Европа
в световната история, защото се избиват хора, защото е била избита част от нашата нацията, от нейния елит, каза вицепрезидентът Маргарита Попова.
Тя допълни, че по време на комунистическия режим са потъпкани ценности, идеи, биографии. Така се прекъсва националнаистория и национална памет, това е една от злините на комунистическия режим, каза Попова.
Как в днешния ден да има чувство за справедливост, след като в резултат на насилствено прекъснатото ни историческо развитие основни ценности бяха несправедливото разпределение на власт и на блага, посочи Попова.
Няма как да искаме да се възцари чувство за справедливост докато не споделим общи ценности,
докато всички без лицемерие не признаем кои са общите ценности, а всъщност единствената, голямата ценност това е човека и неговата свобода, но те не бяха в листата и в регламента на живота, който живяхме до 1989г., каза вицепрезидентът. Затова трябва да помним и да припомняме, да пазим, да знаем.
Никой няма право да преиначава историята, да я пренаписва, каза още Попова.
Сред присъствалите на церемонията пред Мемориала на жертвите на комунистическия режим бяха президентът /1990-1997 г./ Желю Желев, зам.-министърът на отбраната Августина Цветкова, съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров и зам.-председателят на парламентарната група Иван Иванов, лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, председателят на партия "Свобода и достойнство" Корман Исмаилов и основателят на партията Касим Дал, посланикът на Франция у нас Филип Отие, граждани.
Църквата ще канонизира жертви на комунизма
На 1 февруари 1945 г. Народният съд осъжда на смърт трима регенти, шестдесет и седем депутати, министри, генерали и полковници
1 февруари 2013, 16:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!