За в. "24 часа" с професора разговаря Калина Влайкова:
- Проф. Янакиев, в навечерието на Рождество Христово Църквата стана обект на обществен гняв по няколко направления. Сама ли си го направи тя, или хората не я разбраха?
- Църквата не се състои от нейните митрополити. Това масово отъждествяване е дълбоко невярно. Тя се състои от своя епископат, своето свещенство, своите миряни. В този смисъл тя не е предизвикала никакъв скандал.
Недоразумения създадоха неколцина митрополити и една от комисиите на Светия синод, която се произнесе по определени биоетически теми. Това провокира общественото мнение.
- Първият скандал се оформи около внезапното нежелание на владиците да бъдат отворени досиетата им, когато дойде техният ред. Трябва ли това да се случи според вас?
- То ще се случи при всички положения по силата на приетия закон. А дали е правилно и морално - да, разбира се. Няма как публични фигури, които и до ден днешен олицетворяват свещената власт в тази Църква, да запазят в тайна своята зависимост от комунистическите тайни служби. Тъй като тази зависимост би могла да играе роля и до днес.
- Как си обяснявате тогава закъснялата им съпротива?
- Съвсем естествена реакция на хора, които се чувстват заплашени от огласяване на подобна връзка. Но е важно да се знае, че казусът с Църквата е по-особен. Тя умее да прощава, има вътрешни механизми за това. Така че притеснението на висшите архиереи е пресилено.
При всички положения хората ще искат да знаят какво точно са правили свързаните с ДС митрополити и епископи. Никой не си прави илюзии, че по онова време можеше да се стане епископ без взаимоотношения с репресивните органи на държавната власт. Ще трябва да се види кои просто са се подписали, за да бъдат ръкоположени. И кои са извършили и уронващи престижа на Църквата дейности и са обслужвали тази репресивна власт.
- Сериозен ли е аргументът, че държавата не издържа БПЦ и затова законът за досиетата не може механично да включва й висшия й клир?
- Не. Законът предвижда да се огласят тези връзки на публични личности. Независимо дали са държавни чиновници, или представляват вероизповедание. Да, Църквата е отделена от държавата. Но тези хора са публични личности пар екселанс.
- А не е ли основателно притеснението, че тези разкрития ще причинят морален трус в доверието към Църквата изобщо?
- Епископите би трябвало да знаят най-добре, че в самото Евангелие е казано - няма нищо тайно, което да не стане явно. Моралния срив ще преживеят тези, които дълбоко морално са съгрешили. Те трябва да минат през горнилото на покаянието.
Не е добре да се пази фалшив и привиден образ на такава институция като БПЦ. За нея не е добре.
- Излиза, че съпротивата е твърде човешка и плашлива. Подхожда ли това на висши духовници?
- Съгласен съм с определенията. Такава е. Не е достойна църковна позиция...
- На какво е хубаво да се вози един митрополит?
- Това не е най-същественото. Нещата около Варненския митрополит Кирил наистина се развързаха покрай неговата кола. И то, защото той се похвали по груб и неподобаващ на високия му сан начин. Действително би могъл да се вози и на добра кола, защото е митрополит. Но "само аз и Обама имаме такава" - не бива.
Варненският митрополит обаче отдавна е в центъра на вниманието по повод съмнения за скандални сделки с църковни имоти, употребата им за предприятия с откровено антицърковно съдържание, за лобистки свързаности с недотам чисти, включително и руски бизнесмени.
Другият проблем в Светия синод - със Старозагорския митрополит Галактион, също е известен. Той се прочу с практикуването на забраненото от Светия синод звание архонт, което раздаде на две одиозни фигури - Слави Бинев (дори не в качеството му на евродепутат, а на стопанин на заведения за стриптийз) и небезизвестния Чомбе от Петрич.
При създаването на подобна традиция обществото не може да не си помисли, че епископатът на БПЦ изпада в материална зависимост от сенчестия бизнес. И започва да подозира, че един ден е възможно изборът на следващия български патриарх да бъде в ръцете именно на такива лобита от сенчести бизнесмении да стане обект на наддаване...
... Да е жив и здрав патриарх Максим, но той е много възрастен вече... Всички митрополити без двама могат да се кандидатират. Затова държа да кажа - става дума точно за митрополитите Кирил и Галактион. Те систематично скандализират общественото мнение. Но аз съм против обобщенията. Има други, които се отличават драстично в благоприятна светлина - например ловчанският Гавриил, русенският Неофит, сливенският Йоаникий.
- Как си обяснявате демонстрацията с линкълна, която сякаш сложи емблема на целия висш клир?
- Не мога да си я обясня. Освен с ниската култура на Варненския митрополит. Това е реакция на новобогаташ, на парвеню с незавидна обществена култура.
Според мен Светият синод трябва да го порицае. Знам колко е трудно това, защото, както казахме, всички са кандидати за патриаршеско було. В БПЦ няма монархическо единоначалие и патриархът не може просто да се скара. Затова действията на синода са парализирани...
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Пълният текст на интервюто на Калина Влайкова с проф. Калин Янакиев - в 24chasa.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!