„ГЕРБ се нуждае от силен партньор, ГЕРБ не се нуждае от комплексиран партньор”. Това заяви днес от трибуната на Народното събрание председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, при третото четене на промените в Конституцията.
„Що се отнася до днешното управление и коалиционното споразумение, което имаме с Реформаторския блок, искам да благодаря на тези от тях, които днес подкрепиха законодателните промени”, заяви Цветанов.
„2015 г. ще остане историческа за страната ни, защото тя даде много ясен знак за политическата воля, която беше декларирана от всички парламентарни групи за необходимостта от провеждане на съдебна реформа”, категоричен е Цветанов.
„През 2015 г. има промяна на конституцията, която дава по-голяма независимост на съдебната система и се внасят поправки, които само пред 1-2 години бяха немислими за българския парламент”, посочи той.
Цветан Цветанов изрази категорично несъгласие с тези, „които превръщат Народното събрание в лабораторен експеримент и начин на публично говорене”. „Когато искаш да гласуваш за или против имаш правото си да го направиш, но не да бъдеш част от лабораторни експерименти, които наблюдаваме от някои хора. Септември 2015 г. беше исторически, защото никой не смяташе, че ще се съберат 180 гласа, а гласовете бяха 204”, припомни Цветанов.
Според него това, което се случи днес, дава началото на тези законодателни промени, които ще обединяват, а не разединяват.
„БСП лява България не подкрепи днешните промени в Конституцията. Тези промени бяха замислени предварително. Самоцелните промени в конституцията, които се правят много често под диктовката на едни или други групи, няма да доведат до особен резултат. Мнозинството избра пътя на компромиса”, коментира от своя страна приетите днес изменения а основния закон, председателят на БСП Михаил Миков.
Според него „атестат за това, което се случи са и днешните протести пред съдебната палата. Това е една ситуация, в която не може да има спокойност и стабилност в съдебната система. Сделките по повод на гласуването позицията за продължаваща реформа грешно адресира проблема. Няма и нямаше дисфункция в Конституцията. Дисфункция има в органите и в персонажите. Как е възможно ВСС, ВКС и тази година да не изпълни конституционните си задължения-да представи годишните си доклади до 31 май”, запита лидерът на левицата.
Той обясни, че въпреки че на второ четене БСП са подкрепили балансираното формиране на квотите, те са песимисти по отношение на разделянето на ВСС.
Той заключи, че отминава поредната законодателна промяна, свързана само с надежди. „Надежди, инспирирани от внушения, надежди, инспирирани от оправдания”.
„Гражданите искат да се улесни достъпът до правосъдие, искат бързо правосъдие. Те искат разписани критерии, които се прилагат универсално. От БСП ще продължаваме да стоим зад това, което искат гражданите”, зарече се Миков.
„За година и половина какво реформаторско имаме – едно голямо нищо и то трябва да бъде запълнено от новия правосъден министър”. Това пък беше коментара на председателят на ДПС Лютви Местан.
„Ще оставя без коментар за кандидатите, за самоцелна парламентарна слава ,че приетите на трето четене изменения в конституцията са на ДПС и ГЕРБ и, че ДПС е извадило РБ от властта. Нямаме нужда от хиперболизиране на силата ни”, каза Местан.
Според него, ако наистина ДПС изглеждат силни, имало една единствена причина за това - идеологическата определеност на движението.
Местан се обърна към министъра на правосъдието в оставка Христо Иванов, който присъстваше в залата, и заяви, че чува гласа му, и гласа на протестиращите съдии. След което лидерът на ДПС приложенията на Иванов като „болшевизъм, който се проявява в своята дясна редакция.”. Според Местан фактът, че Иванов е подал оставка, след като не е минало предложението му за съотношението в колегиите на ВСС доказва това.
„Днес 43-ото НС си свърши работата, идва ред на процесуалните закони и Закона за съдебната власт. Там се проявява истинската компетентност на един министър. За година и половина какво имаме реформаторско – едно голямо нищо. Ето това нищо трябва да бъде запълнено от новия министър на правосъдието”, добави Лютви Местан.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!