Ф ирмите, които отказват да изкупят продукцията, всичките са мултинационални компании. Ходът ни е един – обръщаме се към българската фирма "Булгартабак Холдинг". Това заяви пред БНР председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев.
“Фирмата нямаше сключени договори с тютюнопроизводители и тази година спаси българските производители, "извади ги от калта", при недоговорени количества тютюн, изкупи хиляди тонове тютюн на стойност десетки милиони левове и по този начин се отпуши пазара на ориенталски тютюн”, каза Филев.
Той посочи, че този път ще направят същото – ще влязат в контакт с ръководството на холдинга и “ще спасим нашите тютюнопроизводители, но не е добра практика някой да гаси пожара на друг, който го е запалил”.
Освен "Булгартабак", която се намеси на пазара, другата фирма, която изкупи тютюн, също е българска – "Първомай БТ".
Филев посочи, че към момента неизкупени остават 150 тона тютюн от районите на Свиленград, Пазарджик и Казанлък. Стартирала е и подписка за отнемане на лицензите на 2 от компаниите, които не са били коректни. Имаме тютюнопроизводител, който вече е на предела на силите си да издържи на това напрежение, и заплашва със самозапалване, съобщи още Цветан Филев.
Тютюнопроизводителите поставиха ултиматум на кабинета – ако до 72 часа не се вземат окончателни решения и не се решат проблемите им, над 300 земеделски производители от Хасковска област ще блокират Народното събрание и ще запалят неизкупената продукция пред входа на депутатите.
Румен Минчев, член на Управителния съвет на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, обясни, че исканията на тютюнопроизводителите са свързани с обещанията на правителството и на фирмите да няма неизкупено количество тютюн.
"Исканията са, както обещаха и правителството, и фирмите – да не остане и един килограм неизкупена продукция, и то да бъде изкупена на нормалните цени", посочи тютюнопроизводителят.
Около 120 тона неизкупен тютюн има в Свиленградски регион, 35 тона в Община Казанлък и около 35 тона в Пазарджик, съобщи Минчев.
"Изкупните цени тази година варираха между 5 – 5,50 лева, което е с 1,50 лева по-малко от миналата година, но поне имаше фирми, които си изкупиха частта, и производителите са доволни от това, че не им остана продукцията. В това топло време, качеството на продукцията се влошава с всеки изминал час, ако не и минута. Колегите, които не са си продали продукцията, как да започнат нов сезон? Подготовката за Реколта 2014 се прави в началото на март, а вече е краят на март", обясни Минчев.
"Аргументите и оправданията на фирмите, които изкупуват тютюна, е "сортът не ми харесва", а семената те са ги дали", каза още Минчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!