Приемането на България в Шенген може да доведе до нови рискове свързани с имигрантите, според Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
По думите му влизането в Шенгенската зона със сигурност ще увеличи натиска от имигранти у нас, тъй като част от потока към Гърция може да се прехвърли към страната ни.
В България все още взаимодействието между митниците и полицията не е добро, според представено на кръгла маса, посветена на по-доброто управление на външните граници на Европейския съюз, проучване на ЦИД в 12 държави.
Според данните водещите в ЕС страни по институционално взаимодействие са Швеция, Финландия, Германия и Великобритания. У нас реален успех се забелязва най-вече при мобилните групи, стана ясно от доклада.
По думите на Тихомир Безлов правителството копира част от европейските практики, някои от които успешно, а други не.
Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов заяви, че у нас действително има проблеми при взаимодействието между институциите, наслагвани с годините, но то вече се подобрявало. Цветанов даде като примери няколко успешни акции на страната ни в партньорство с чуждите служби срещу контрабандата и трафика на наркотици.
Министърът посочи, че правителството не е против въвеждането на дознателските функции на служителите на митниците, но първо трябва да се обмислят всички проблеми, които могат да настъпят.
Една трета от българите заявяват, че
решението за присъединяването на България към Шенген би повлияло по някакъв начин върху намеренията им как да гласуват на следващите избори,
показва изследване на Институт "Отворено общество", проведено през февруари-март т.г., резултатите от които представи днес изпълнителният директор на института Георги Стойчев.
Една четвърт от българите очакват присъединяването на България към Шенген да стане до края на тази година. 38% са заявили, че биха одобрили отлагане, ако е свързано с липса на реформи.
67% от българите подкрепят членството на България на Шенген, само 6% са против.
Това е практически граждански консенсус, коментира ръководителят на Институт "Отворено общество".
Той подчерта, че за членството на България в Еврозоната например подкрепата на българите е два пъти по-малка. Едва 34% одобряват замяната на българския лев с еврото. 45% са против това.
Според Георги Стойчев българите смятат, че членството на България в Шенген ще донесе позитивна промяна в страната и за страната. 43% заявяват, че въпросът с членството на страната ни е важен лично за тях.
Според Георги Стойчев големият въпрос е как гражданите на България и Румъния ще възприемат решението на ЕС от миналата седмица "за практическото отлагане на членството". Дали като инструмент за стимулиране на позитивна вътрешна промяна и за стимулиране на реформите в страната.
Вътрешният министър Цветан Цветанов и румънският му колега Константин Траян Игаш отново изразиха надежда през септември България и Румъния да получат конкретна дата за присъединяването на страните към Шенген.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!