Международни терористи като Илич Рамирес Санчес (Карлос Чакала), Али Агджа и хора, близки до групировките "Мюсюлмански братя", "Хамас" и "Ал Кайда", често са посещавали България, стана ясно на кръгла маса, посветена на тероризма и мястото му в документите на комунистическите тайни служби.
Данни за тези посещения се съдържат в архивите на единна информационна система, в която България е участвала заедно с другите държави от Варшавския договор.
Системата е създадена през 1977 г. с идеята чрез нея социалистическите страни да съхраняват и обменят данни и така да могат да противодействат на чуждите специални служби. В нея са се съхранявали данни за терористи, диверсанти, контрабандисти на оръжие и наркотици, хора, свързани с т.нар. идеологическа диверсия и др. София излиза от системата през 1991 г. Масивът е замразен и до момента почти не е ползван.
Зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков обяви, че преди 1989 г.
близо 200 хил. души са били следени
от службите на тогавашните социалистически страни във връзка с подозрения за тероризъм или подривна дейност.
35 хил. от тях - оперативно интересни чужди граждани - са присъствали постоянно в единната информационна система на държавите от Варшавския договор.
Данните сочат, че страната ни е била
посетена нееднократно от десетки оперативно интересни хора
като Карлос Чакала, Али Агджа, Орал Челик от "Сивите вълци", членове на терористични и екстремистки организации като "Мюсюлмански братя", "Хамас", Ал Кайда, ЕТА, "Червените бригади", "Баадер Майнехоф".
Документите, свързани с международния тероризъм са силно идеологизирани, но същевременно са изключително богат извор на информация.
Според Вучков, ако бъдат проучени, архивите може да са от полза за ефективно противодействие на международния тероризъм. Фондът вече е предаден на Комисията по досиетата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!