Д нес честваме деня на св. Александър Невски – патрон на най-големия православен храм, не само в България, но и на балканите.
На днешния храмов празник на патриаршеската катедрала "Св.Александър Невски" патриарх Неофит ще отслужи Светата литургия в храма от 9.30 ч.
Близо 2 милиона лева успяват да съберат българите след Освобождението, за да построят храм, който да превърнат в символ на България.
"Много хора, които не са имали пари да дадат, са участвали със своя труд. Шопите са носили камъни с волски впрягове. Било е една истински върволица", споделя Епископ Тихон, цитиран от NovaNews.bg.
Ентусиазирани, защото вече били свободни, българите строяли без умора. Дарявали и малкото, което имат. В свободна България те най-накрая можели да имат величествен храм, а не семпла църква, която е наполовина вкопана в земята.
"Св. Александър Невски" е най-големият храм на Балканите. Събира 5000 души. По строежа и украсата му работят архитекти, каменоделци и художници от цял свят. Използват пъстроцветни мрамори, оникс, алабастър и венецианска мозайка.
Централният полилей на храма тежи над 2 тона. Броят на камбаните е 12, а най-голямата от тях тежи 12 тона. Донесени са я специално от Москва. За позлатата на кубетата пък е използвано над 8 кг немско злато.
Криптата на храма е била построена, за да бъде използвана като гробница. През 1964 година обаче тя е превърната в музей, в който и до днес се съхраняват едни от най-изящните произведения на българското църковно изкуство.
Храмът е завършен напълно през 1912 г. Оттогава той е безмълвен свидетел на някои от най-значимите събития в българската история. Бомбардировките по време на Втората световна война, смъртта на цар Борис III, годините на социализма, когато не е било желателно да се посещава.
Преди години при посещението си в Москва църковната делегация, водена от българския патриарх Максим, получи безценен дар - частица от мощите на Свети княз Александър Невски, припомнят от Синода.
На 18 октомври 1998 година, след Светата литургия, с тържествено литийно шествие от Синодалната палата, богато украсената ракла с частицата от мощите на светеца беше пренесена и положена за поклонение в патриаршеската катедрала "Св.Александър Невски". Тя се съхранява и сега пред иконата на светеца - върху иконостаса на храма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!