15 септември е денят, в който по традиция се открива учебната година в българското училище. Хиляди ученици и учители започват новата учебна година. Тя ще бъде открита официално в над 2 000 училища у нас.
За първи път
в класните стаи ще влязат над 75 хил. първокласници.
Тази година те са с около 8 хил. повече от миналата. По данните на регионалните управления учениците от 1-ви до 12-ти клас са над 720 000.
Ще останат ли млади учители у нас
Очаква се засилено полицейско присъствие и мерки за сигурност в цялата страна. Столичната община, съвместно с КАТ, засилва контрола в районите около учебните заведения в София.
До 1921 г. учениците в България са започвали учебните занятия на 1 септември,
но датата се измества с две седмици от земеделското правителство на Александър Стамболийски, за да могат децата да помагат в прибирането на реколтата.
В наши дни в началото на септември започва учебната година в немалка част от държавите в ЕС - Белгия, Естония, Ирландия, Латвия, Литва, Полша, Словения, Унгария, Франция и Чешката република, както и в други европейски страни, като Босна и Херцеговина, бившата югославска република Македония, Сърбия, Черна гора и Русия.
Средата на септември бележи началото на учебните занятия в 11 държави членки, като повечето от тях се намират в Южна Европа - България, Гърция, Кипър, Испания, Италия, Португалия, Хърватия, Румъния, Словакия, Австрия и Люксембург.
Интересно е, че
в 10 европейски държави първият звънец бие през август
- Германия, Дания, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Финландия, Нидерландия, Швеция и Швейцария. В Обединеното кралство пък учебната година започва на различни дати в различните райони на страната - от края на август до първата седмица на септември.
В Съединените американски щати и Канада няма точно определен ден, в който да започне учебната година. Първият учебен ден за по-голямата част от училищата е във вторник след Деня на труда, който се отбелязва в първия понеделник на септември.
В Япония първият учебен ден по традиция е в началото на април, когато цъфтят японските вишни сакура, тъй като е прието, че пролетта символизира началото на нов живот и няма по-подходящо време за започване на училищните занятия. В Южното полукълбо учебната година започва в края на февруари и началото на март - Австралия, Аржентина, Бразилия, Чили и други.
„В навечерието на първия учебен звънец повече от всякога съм убеден в нуждата от достъпно и качествено образование за всички деца. Вярвам, че
без добро образование няма да бъдем успешни като нация, силни като държава“,
казва в обръщението си към учениците, учителите и родителите за началото на новата учебна година министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
„Скъпи ученици, знанието, което могат да ви дадат учителите, е най-голямото богатство. Използвайте го, за да преодолявате трудностите и да изпълните своите мечти. Задача на училището е да ви подготви за живота, да ви даде нужните умения, да ви помогне да израснете като личности, като достойни хора“, с тези думи се обръща към учениците министър Вълчев.
Той отбелязва за учителите, че техният професионализъм, опит и знания са необходими, за да се справим, ние и децата ни, с предизвикателствата в съвременния свят.
В обръщението си към родителите образователният министър посочва, че вярва, че за всеки от тях постиженията на децата са най-голямата награда. „От вас зависи да възпитате любовта към знанието и интереса към новото и затова казвам, че вие сте опората и партньорът, без който училището не може да съществува“, се обръща към родителите министър Вълчев.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!