Днес честваме празника на българската просвета и култура и славянската писменост.
В съвременното всекидневие това е един от малкото дни през годината, които
успяват да ни обединят,
да ни накарат да си спомним за истински ценното в този свят и да събудим позаспалата си национална гордост.
Светският празник бележи началото си през Възраждането и се свързва с училищните тържества, организирани на 11 май, когато Църквата отбелязва празника на братята Кирил и Методий.
След Освобождението 11 май става всеучилищен празник на славянските първоучители. Тогава възниква и идеята за празничен химн.
В Русе през 1892 г. Стоян Михайловски, тогава учител в Мъжката гимназия, написва химна "Върви народе възродени".
През май 1901 г. Панайот Пипков написва музиката към текста.
С въвеждането на григорианския календар през 1916 г.
светският и църковният празник се честваха на една и съща дата - 24 май
"Образованието и науката са бизнес на бъдещето, резултатът от него е трудно обозрим - няма как да залеем публиката с черния асфалт на магистралата, но без това, което правим днес, утрешният ден няма да дойде", заяви ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев на тържественото честване по повод на 24 май в аулата на висшето училище.
Ректорът цитира традиционни думи - "Бог да ни пази от сиромашия и от простотия", и коментира, че от миналия 24 май битието се "люшка" между двете.
Сиромашията не ни дава да вдигнем глава, а достойнството не ни дава да я склоним, но то ни е нужно, ако не на нас самите, то на България, каза Илчев.
Ще го загубим, ако безропотно търпим нетърпимото, добави той.
Българинът е свикнал да живее във взаимно припокриващи се кризи,
искаме обаче да гледаме в бъдещето,
отбеляза ректорът.
По думите му, дори в това тежко време, само за година в залите на университета са се състояли около 2000 събития - национални и международни научни конференции, представяния на книги, дискусии по културни и политически теми, театрални постановки и изложби.
Празнуваме, защото тук са хората, които защитават идеята - не на дипломата за висше образование като ваучер за по-висока заплата, а идеята за знание, което ще въздигне цялото общество, а не само индивида, отбеляза Илчев.
Не трябва да губим вярата си в тази идея, защото ако и нея загубим, всичко сме загубили, призова той.
Освен културно и духовно средище, София винаги е била символ на толерантност и търпимост, каза кметът Йорданка Фандъкова на честването на 24 май пред паметника на Светите братя Кирил и Методий пред Националната библиотека.
София е и ще остане символ на религиозна и етническа толерантност и няма да допуснем различията да ни разделят и да застрашават нашия мир, каза Фандъкова.
Тя призова присъстващите да бъдат достойни за делото на Светите братя Кирил и Методий и за децата си със своите дела и думи.
Българската култура има не само своята древна история,
но и своето значимо настояще, каза след награждаването на изтъкнати културни дейци днес президентът Георги Първанов.
"Едва ли някой може да оспори това, че днес това са нашите най-добри дипломати, впрочем, те не ни и останаха други, на това е друга тема", каза президентът Първанов.
Той отбеляза, че силата на нашата култура е в това, че обединява всички ни. Така единни в разнообразието ставаме по-мощни и задържаме онова високо ниво, което сме наследили от времето на нашите предци, каза Георги Първанов.
Президентът връчи висши държавни отличия на дейци на културата.
Орден "Стара планина" - първа степен, получиха проф. Надежда Сейкова и Петър Караангов.
С орден "Стара планина" - втора степен, за изключително големите му заслуги към Република България в областта на изкуството бе награден проф. д.и.н. Димитър Овчаров.
Орден "Св. св. Кирил и Методий" - огърлие, бе връчен на Васил Найденов, Иво Папазов-Ибряма, Георги Трифонов и Искра Радева.
С орден "Св. св. Кирил и Методий" - първа степен, бяха отличени Иван Иванов, Зденка Дойчева, Димитър Симеонов.
Орден "Св. св. Кирил и Методий" - втора степен, получиха Маргарита Градечлиева и проф. Милена Куртева.
От 13.00 ч. до 18.30 ч. откритата сцена в градината пред Националния дворец на културата ще предложи много музика, забавления и игри с големи награди и изненади за децата и техните родители.
Събитието е под наслов
"24 май - един щастлив ден за вас",
а замисълът е отбелязването на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост да не се ограничава само с традиционни протоколни и официални изяви, а да се превърне в един истински празник с много емоции за малки и големи.
От 19.00 ч. до 22.00 ч. ще има рокпрограма. По време на карнавала ще свирят и три ученически рокбанди, избрани лично от певицата Милена Славова.
В безплатния концерт на откритата сцена в градината зад паметника до НДК ще се включат също и ветеранът на блуса - Васко Кръпката, както и група "Уикеда". В шоуто ще се изяви и самата Милена със своя формация.
Днес започва и Пролетният базар на книгата,
който традиционно се открива в Деня на българската просвета и култура и славянската писменост.
Началото ще бъде обявено в 12.30 ч. днес в зала 3 на НДК, съобщиха от Асоциация "Българска книга".
Входът отново ще бъде свободен за цялото времетраене на събитието. Работното време ще бъде удължено - до 20.00 ч. всеки ден от 24 до 29 май.
Повече от 80 изложители ще се представят в предстоящото издание на "Пролетен базар на книгата". Щандовете им ще бъдат разположени на площ над 600 кв. м.
Събитието е организирано с подкрепата на НДК, в рамките на "Салона на изкуствата".
Специално за откриването в София пристига Фъргъл Тобин, президент на Федерацията на европейските издатели (ФЕИ).
По време на базара всички почитатели на книгата ще се срещнат с писатели, ще имат възможност да общуват с издателите на своите любими книги и да станат част от събитията, включени в културната програма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!