Ч ервен сняг в различни райони на града, най-вече по кея и в парковете изненада днес русенци, съобщи кореспондентът на БГНЕС в града.
Притеснени от необичайното явление, много хора са подали сигнали на тел. 112, със съмнение за химикали или някакво екологично замърсяване.
Оказа се, че повод за тревога няма.
Орнитолозите от Русенския исторически музей веднага разпознаха птичите екскременти на зимните ята птици, които са пигментирани от погълнатата храна.
„Няма нищо необичайно, това са съвсем нормални явления за този сезон на годината.
Не става дума за нещо, което е отровно, опасно или вредно за хората. Зимата е сезон, в който храната е доста ограничена и всички зимуващи на територията на България и Европа птици намират храна доста по-трудно. Те се групират на огромни ята от по 50-100 птици и търсят дървета, които задържат плодовете си зимно време, за да се хранят с тях. Това обичайно става в парковете“, обясни Венцеслав Петков, специалист от отдел „Природа“ в екомузея.
В случая става дума за хвойни дроздове, които зимно време се събират на големи ята и ядат плода на т.нар. копривка.
Това е храст, който е бил много популярен в парковете на големите градове през 50-те години на миналия век.
„Плодът е черничък, малък, става за ядене дори и от хората, абсолютно безобиден. След неговата „преработка“ от птиците, падайки на земята, се вижда този червен цвят“, обясни още Петков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!