Чанта с 240 хил. лева е иззета от предалия се тази сутрин охранител Стефан Петров, който се опита да ограби банков клон в Сливен, съобщи БНР. Драмата с похитителя и заложниците приключи успешно малко след 7 часа тази сутрин.
Целта на нападението на местния клон на "Инвестбанк" в Сливен, според зам.-шефа на Областната дирекция на МВР Станимир Колев, категорично е грабеж.
Най-малко 72 часа ще остане задържан в следствен арест 27-годишният Стефан Петров Стефанов, който въоръжен нахлу в сливенски офис на „Инвестбанк", рани тежко охранител и държа 18 часа заложници.
Директорът на Областната дирекция на МВР в Сливен комисар Никола Геджев съобщи на пресконференция, че
най-рано в понеделник ще стане ясно какви обвинения ще бъдат повдигнати.
Никола Геджев каза, че младежът е решил да се предаде сам и е приел условията, предложени му от преговорния екип.
В началото самоличността на нападателя е била установена с помощта на Щерьо Щерев, негов началник в охранителна фирма.
Щерев заподозрял, че нещо не е наред, след като един от най-добрите му служители не се явил на работа в 20 ч. във вторник, 22 март. По оставените в дома на Стефан лични документи и опаковка от бойни патрони Щерев, като бивш кадър на МВР, се усъмнил, че 27-годишният му служител може да е замесен в грабежа и споделил подозренията с бившите си колеги.
Тогава отпаднала първата версия, че нападателят на банката е криминално проявен наркозависим от Сливен. "В началото тук мислехме така и аз заблудих по телефона министър Цветанов", каза комисарят.
Полицаите, направили връзка с близки и роднини на Стефанов и ги включили в преговорите, водени от психолози от Института на МВР.
На някакъв етап контактът със Стефан беше много труден и решихме, че това може да го провокира и да се стигне до единомислие от негова и наша страна, та да започне да освобождава хората. Той наистина реагира, каза комисар Геджев.
Комисарят поясни, че са били привлечени хора близки до Стефан Петров, негови приятели. С тяхна помощ младежът решил да се предаде на полицията.
На въпрос
дали премиерът Борисов е разговарял лично с похитителя,
комисар Геджев каза, че лично премиерът не е влизал в контакт със Стефан, но е присъствал по времето, когато е разговаряно с него. Борисов е бил в щаба по време на операция, за да даде кураж на всички и да организира помощта на различни военни структури.
Преговорите са били водени без силови действия с цел Стефанов да бъде убеден да не посяга на живота си.
В момента текат процесуално-следствени действия, които се надявам до края на днешния работен ден да приключат, каза комисарят.
От полицията не допускат вариант Стефан Стефанов да е имал съучастник в начинанията си. Сигурно било обаче, че той е влязъл в банковия клон с цел грабеж, но след прострелването на охранителя рязко е спаднала мотивацията му за обир.
Запитан настойчиво от репортери защо специалните части не са предприели по-твърди мерки за извеждането на Стефанов от сградата на банката, комисар Никола Геджев каза, че такива мерки са подходящи за друг тип престъпници.
Стефан Стефанов е образ на нетипичния престъпник,
не на този, който е врял и кипял в подобен тип престъпления, каза комисарят.
Относно намерението на жителите на село Кортен, откъдето е Стефан Стефанов, да направят инициативен комитет в негова подкрепа, от полицията са категорични, че той е извършил престъпление и тепърва ще му бъдат повдигнати обвинения.
Психолозите на МВР отново обясниха, че става дума за
самотен и несигурен човек с нестабилен характер.
"През последните две години 28-годишният похитител е късан шест пъти на шофьорски изпит и това се е превърнало във фикс идея за него", каза пред "Дарик" директорът на Института по психология към МВР доц. Неделчо Стойчев.
Стойчев разказа, че в един момент е бил сменен преговарящият екип, тъй като хората, които успяха да договорят извеждането на заложниците, и физически се изчерпали.
"Пратихме друг екип, който продължи преговорите със Стефан Стефанов и тази сутрин той е решил да се предаде, след като са поети гаранции, че ще бъде съхранен животът му. Това е било единственото му условие.
Запитан каква е причината Стефан да постъпи по този начин, Стойчев отговори:
"При всички положения има нещо, което е скрито в него. Най-вероятно е свързано с проблеми с реализацията му като човек. В крайна сметка да не пропускаме факта, че през последните две години взимането на шофьорска книжка му е станало фикс идея, тъй като е късан 5-6 пъти.
Това, според мен, е отключващ момент към това саморазрушително поведение, което е избрал, за да даде на себе си увереност, че все пак може да свърши нещо докрай".
Братовчедка на нападателя станала гарант за живота му
и основен помощник на полицията и преговарящите психолози, съобщи Иво Бешков от Института по психология на МВР, ръководител на втория екип преговарящи.
Екипът на Бешков е започнал преговори в 23 ч. на 24 март. Били са водени непрекъснати разговори със Стефанов. Психолозите убедили младия мъж, че ще запазят живота му.
Опасенията, че полицията може да предприеме сериозни мерки, които да застрашат здравето му е карало Петров да остане толкова дълго в сградата след освобождаване на заложниците. Предложен му бил вариант, по който той да се предаде, и Стефан приел.
Преди да излезе рано сутринта на 25 март, той за пръв път се обадил сам на преговарящите, попитал дали уговорката остава и след като полицаите потвърдили, излязъл. Оставил пистолетът си на земята и се предал на силите на реда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!