До 2014 г. бездомните кучета в София да намалеят наполовина, а до края на 2016 г. - с 95% от сегашния си брой, предвижда общинска програма за овладяването на популацията им, обявиха от Столичната община.
Новата общинска програма обхваща периода от 2011 г. до 2016 година и предстои да се разгледа и одобри от Столичния общински съвет.
Като основен проблем в овладяването на популацията от безстопанствени кучета програмата отчита
липсата на координация на подобни програми
в съседните на Столичната общини, временното използване на кучета за пазачи на вили, строежи и гаражи, след което те се изоставят, както и изхвърлянето на улица на домашни кучета или пък на известен брой от новородени кучета.
Ограничаване на размножаването на безстопанствените кучета ще става със засилена кастрация на животните и на броя на екипите на ОП "Екоравновесие" - до 10.
Ще се засилят кастрационните кампании в периферията на София и в районите с малцинствено население, както и общината ще купи мобилна клиника за кастрация на кучета.
Освен това ще бъде създадена и електронна база за обработените бездомни кучета. В нея ще се вписват данните от ушната марка или татуировка и мястото, където е върнато кучето.
Общината предвижда
да насърчава осиновяването на безстопанствените кучета
и да повиши информираността и културата на отглеждане на кучетата - домашни любимци.
Една от мерките, с които ще се постигне това е провеждането на образователни кампании по училища и детски градини.
В програмата се предвижда освен маркирането на безстопанствените кучета по досегашния начин - с идентификационен номер на ухото, това да става и с имплантирането на чип.
Всеки осиновил безстопанствено куче ще може да го отглежда само в границата на дома си, а не около него, както беше възможно досега.
За да се предотврати тази практика се предвижда мобилна група по райони да прави проверки за отглеждането на осиновените животни.
Изпълнението на новата програма ще се следи не само от кмета, общинските съветници и "Екоравновесие", но и от Междуведомствения съвет, в който освен институции ще влизат и представители на неправителствения сектор.
Обработените безстопанствени кучета няма да се връщат, ако са иззети от
дворове на детски градини и ясли, детски и спортни площадки, училища,
здравни заведения, летища или автомагистрали.
Неправителствените организации могат да поемат надзора върху обработените безстопанствени кучета - реваксинации срещу бяс и обезпаразитяване, като на всяко тримесечие трябва да правят отчети за състоянието им.
Според цитираните данни в подготвената за приемане програма за овладяване на популацията от бездомни кучета броят им през тази година е малко над 9 400. В същото време за половин година в данъчните служби по райони са регистрирани общо 2 536 собственици на домашни кучета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!