54% от българските младежи се напиват поне веднъж месечно, 63% излизат всяка вечер с ясното съзнание, че ще консумират алкохол.
Това показват резултатите от сравнително изследване, подкрепено от Изпълнителната агенция за здраве и потребители на Европейския съюз.
В продължение на две години са изследвани навиците на младите хора от България, Италия, Белгия, Холандия, Полша и Испания за употреба на алкохол и психоактивни вещества.
У нас са интервюирани 1040 тийнейджъри от Видин, Русе, Велико Търново, Габрово, Сливен и Бургас по време на абитуриентските балове миналата година.
Резултатите показват, че
63% от тях всяка вечер излизат с намерението да пият
а други 12% решават на място. 14% са шофирали под влиянието на алкохол.
Като цяло обаче изводите за българските младежи са положителни в сравнение с поведението на връстниците им от другите европейски държави, отбелязват авторите на изследването.
Въпреки че редовно консумират алкохол, желанието им да седнат зад волана след това е далеч под средните показатели - с 30% по-ниско.
Използването на психоактивни вещества сред подрастващите е с 45% по-ниско от средното, а шофирането след употребата им - три пъти по-малко, продължава анализът.
Освен това българите са били
арестувани три пъти по-рядко за шофиране в нетрезво състояние
Катастрофите у нас, предизвикани от пияни млади шофьори, са с 25 на сто по-малко.
11% от анкетираните европейци заявяват, че планират да шофират, въпреки че концентрацията на алкохол в кръвта им е над 0,5 промила. 6% се качват в автомобила веднага, а останалите - малко по-късно.
У нас смелчаците са наполовина.
Резултатите показват, че българите влизат най-трезви в заведение - със средно 0,18 промила алкохол в кръвта. Те обаче бързо наваксват до 0,45 промила.
Интересно е, че при мъжете консумацията на алкохол води до минимална промяна в реакциите зад волана, при жените е точно обратното.
Изводите от проекта "10 Д през нощта" бяха представени преди броени дни на конференция в Торино. От българска страна партньор на инициативата е сдружение "Отворена младеж" (Open-Youth.org).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!