В историческо решение от 29 юни 2018 г. Административен съд София-град отсъди в полза на правото на пребиваване на съпружеска хомосексуална двойка в България, съобщиха от „Младежка ЛГБТ Организация Действие“.
Кристина и Мариама са двойка от Австралия и Франция, която сключва брак на 1 юни 2016 г. във Франция.
По-късно същата година Кристина, австралийска гражданка, получава позволение за пребиваване в София, България.
Иван Димов: Най-трудно е да разкриеш себе си пред света
Според Директива 2004/38/EC всеки гражданин на Съюза се ползва от свобода на придвижване за семейството си в страните от ЕС, дори и неговият съпруг да не е гражданин на държава – членка на Европейския съюз, какъвто е случаят на Кристина.
Въпреки това през 2017 г. Дирекция „Миграция“ към МВР отказва правото ѝ да пребивава в България, като се основава на това, че еднополовите бракове не са позволени според Конституцията на България.
Гей двойката, която има дете, чака още две и не се крие
Германия узакони еднополовите бракове
„Щастлива съм да празнувам не само своето право да живея в България, но също и правото за всяка еднополова двойка да ползва правото си на придвижване в ЕС,“ казва Кристина, след като разбира за решението на съда.
Съдът приема, че според правото на ЕС не е позволено на държава-членка като България да откаже право
на пребиваване на други граждани на ЕС, заради това, че имат еднополов брак.
Канада въвежда трети пол в паспортите
„Решението на Административен съд София-град е в съответствие със скорошно решение на Европейския съд по подобно дело в Румъния, случая „Коман“, в което беше отсъдено, че страните от ЕС трябва да спазват правото на пребиваване на еднополови двойки, сключили законов брак в друга държава, които искат да живеят заедно на тяхна територия“, казва Деница Любенова, адвокат по защитата на френско-австралийската двойка.
Гейове срещу полицията - сблъсъци в Истанбул
Юбилейно издание на "София прайд", шествия срещу него
В миналото хомосексуалността е определяна като болест, за която хората измислят редица лечения
В България еднополовите двойки все още не могат да сключват брак или да осиновяват деца заедно, а престъпленията от омраза по хомофобски и трансфобски подбуди не са включени в Наказателния кодекс.
Сръбският премиер поведе прайда и влезе в историята
Върховният съд на Австралия призна неутралния пол
Въпреки това Венета Лимберова, председател на „Младежка ЛГБТ организация Действие“, е обнадеждена:
„Това е много добра новина за ЛГБТ движението, борещо се за законово признаване в България.
Това отсъждане е от изключителна важност за нас като общност, защото дава надежда на всички еднополови двойки, без значение от гражданството им, че техните семейства ще бъдат припознавани в България.“
Във видеото по-долу вижте историята на две български, които се боря да узаконят брака си у нас
Именно поради тази причина организацията"Действие" подкрепя и други стратегически дела за ЛГБТИ движението, като например делото на Лилия Бабулкова и Дарина, българска двойка жени, търсеща признаване на своя брак, сключен във Великобритания.
„Ние вярваме в равенството, за всички“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!