Български военни лекари заминаха днес за Хаити, за да се включат в хуманитарната операция след опустошителното земетресение на 12 януари.
Екипът, в който са включени травматолог, анестезиолог-реаниматор и две медицински сестри, се ръководи от хирурга подполковник д-р Александър Парашкевов, зам.-началник на Военномедицинския отряд за бързо реагиране.
Медиците имат богат опит от участието си в различни мисии с контингенти на НАТО.
Те заминават за Хаити по разпореждане на премиера Бойко Борисов и ще бъдат част от състава на военнополева болница на Френските въоръжени сили, разположена на остров Мартиника.
Участието на България в хуманитарната операция в Хаити е наша инициатива, каза пред журналисти зам.-министърът на външните работи Марин Райков, който изпрати на летището медицинския екип на неговата мисия.
Марин Райков съобщи, че при срещата им днес новият американски посланик Джеймс Уорлик е изказал одобрение за това, че България е сред страните, които реагират най-енергично, и че се отзовава на този вик за помощ от Хаити.
Зам.-министърът добави, че не за първи път български военномедицински екип се отзовава на такъв зов за помощ и България има опит в подобни ситуации.
УНИЦЕФ България се присъедини към международните усилия за подкрепа на децата
в Хаити и стартира извънредна кампания за набиране на средства.
От днес със есемеси на номер 1021 ще се набират средства за пострадалите деца.
М-Теl, Globul и Vivacom, както и Inetractmedia service подкрепят кампанията и всеки дарен лев ще бъде инвестиран в "Надежда за децата в Хаити".
Може да се набират средства и по банковата сметка на УНИЦЕФ
Райфайзен Банк България
BG34 RZBB 9155 1065 0349 19,
както и през сайта на УНИЦЕФ http://www.unicef.bg/.
Два милиона деца в този момент са изложени на риск в Хаити - разделени от семействата си, ранени, заклещени под руините на разрушени сгради.
За по-малко от 48 часа след земетресението УНИЦЕФ достави в столицата Порт-о-Пренс 10 хил. брезентови палатки, 4 600 контейнера с питейна вода, 5,5 млн. таблетки за пречистване на вода.
УНИЦЕФ полага и всички усилия за събиране на деца с техните семейства и близки, защото в най-добър интерес за децата е те да останат в собствените си семейства, в познатата им среда и култура.
В случай, че това се окаже невъзможно, след внимателна проверка, властите в Хаити ще търсят алтернативни решения като осиновяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!