Н ивата на запознатост по въпроса за предстоящото българско председателството на Съвета на Европейския съюз все още са ниски, показват данни от проучване на „Галъп интернешънъл“.
То е проведено чрез телефонно интервю сред 1013 души в края на ноември.
97% от анкетираните не знаят, кога ще се случи това, или дават неверни отговори.
Съвсем малки са дяловете на респондентите, които могат спонтанно да назоват точната година на българското председателство. Едва 3% посочват 2018 г., а налучкването не е изключено, посочват от „Галъп“.
Според социолозите обаче резултатите са закономерни, на фона на факта, че към момента темата не е актуална и не е свързана с дебат в публичната среда.
Мненията по въпроса дали българската държавна администрация ще се справи добре, или няма да се справи добре със задачата, са разделени на приблизително две равни части – 47 и 45%. Интересна картина се очертава в мненията за това на какво трябва да наблегне България, за да се рекламира посредством председателството на ЕС.
Двете опции, които набират най-много посочвания, са всъщност дадености – природата (32%) или българската история (27%).
В по-малка степен се избират опции като квалифицираната работна ръка у нас, възможностите за бизнес, културата и изкуствата. Вероятно тук се проявява и традиционното разбиране за България най-вече като туристическа страна.
Липсата на увереност в сегашните възможности на страната е пряко следствие от традиционно ниското доверие в националните институции и преобладаващия на различни нива песимизъм.
Проучването доказва необходимостта от бързи управленски действия по темата, както и от мащабна информационна кампания, която би могла в оставащите години до председателството да промени тенденциите, посочват социолозите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!