Пд ди близо 67 години години един български учител, Владимир Куртев, направи смел опит да спаси евреи от България, Македония и Тракия.
Така най-големият израелски уебсайт на английски "Джерусалем пост" представя българина, който днес трябваше да бъде обявен за "праведник на света" по време на специална церемония в мемориала на жертвите от Холокоста "Яд Вашем".
Медалът и сертификатът получава внучката на Владимир Куртев - Жасмин. На церемонията от българска страна присъства външният министър Николай Младенов.
От създаването на мемориала през 1953 г. до днес за "праведници на света" са обявени над 22 хил. мъже и жени от 45 държави в света. С това звание се удостояват хора, помогнали за спасяването на евреи.
Владимир Куртев е роден в Плевен през 1888 г. Работел е като учител в Кюстендил и е поддържал тесни връзки с водачите на еврейската общност в града, разказва изданието и продължава:
Куртев е бил член и на революционно македонско движение за независимост на Македония от Турция, което впоследствие придоби пробългарска ориентация. Сред членовете му е имало и евреи от Кюстендил.
На 8 март 1943 г. учителят е бил включен в състава на 4-членна делегация на известни българи и евреи от града, заминала за София, за да предотврати депортирането на близо 12 хил. евреи от Македония и Тракия.
На следващия ден делегатите се срещнали със зам.-председателя на парламента Димитър Пешев, който направил всичко възможно, за да спре депортирането, и впоследствие бил свален от поста си.
Усилията на членовете на кюстендилската делегация, както и на главата на Синода на Българската православна църква митрополит Стефан и на други видни български личности, дали резултат - задържаните на територията на България евреи са били освободени и вече не са били извършвани нови арести.
Българските митрополити Стефан и Кирил бяха обявени за "праведници на света" през 2001 г. Димитър Пешев (Peshev.org) и останалите трима членове на кюстендилската делегация бяха почетени приживе през 1973 г. и 1991 г.
Следите на Владимир Куртев обаче се изгубват след войната и съдбата му остава неизвестна досега, отбелязва "Джерусалем пост".

Източник:
Гергана Костадинова, БГНЕС