България като икономическа, културна и религиозна среда се превръща в доста привлекателен център за начална и последваща имиграция, заяви проф. Кръстьо Петков на кръгла маса за имиграцията и световната икономическа криза.
За много кратко време страната ни се превърна в типично изпращаща страна. За живеещите в чужбина българи се сочат различни цифри - 250 хил., 750 хил., 1,2 млн. души.
Доскоро обаче
никой не си даваше сметка, че България
от изпращаща ще се превърне в приемаща
страна
което ще породи сериозни проблеми, отбеляза проф. Петков.
По думите му
през 90-те години на миналия век се е
говорело за говореше за 20-30 хил. имигранти,
а сега неофициално се сочи числото
150 хил. имигранти в България.
Над 50% от тях искат да останат в страната, сочи проучване на Центъра за изследване на демокрацията.
Анкетирани са 232 чужденци, които пребивават поне шест месеца в страната. Проучването е осъществено от лятото на 2008 г. до пролетта на 2009 г.
Около 15-20% искат да се прехвърлят в друга държава, а около една четвърт имат намерение да се завърнат в родината си.
Желаещите да
останат в България
са преди всичко с висше и полувисше образование.
От тези, които искат да останат в страната най-голям е делът на гражданите от азиатските и арабските страни, Русия и бившите съветски републики.
Според тях
България като по-добро място за реализация.
Всеки четвърти от желаещите да останат е частен предприемач, който инвестира в българската икономика, сочи изследването.
Петър Герасимов, председател на сдружение "Прозорец към България" посочи, че в България и Румъния имигрантите са 0,1%, а в страни като Швейцария и Франция са съответно 20% и 13%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!