Световната банка съобщи вчера, че осигурява безплатен достъп до хиляди статистически данни за човешкото развитие в 209 държави до 2008 г.
Някои от данните покриват период от 50 години, съобщи "Дойче веле", като публикува анализ на данните за България от Соня Каникова.
Данните за държавите са с разнообразен характер - финанси, здраве, продължителност на живота, икономика, образование, околна среда и много други.
Състоянието на човешкото развитие е документирано чрез използването на над 900 показатели.
Досега информацията на Световната банка беше достъпна само чрез платен абонамент. Тази база данни е най-обхватният съществуващ източник на информация за човешкото развитие.
Българите - сред най-образованите в света
България е една от 209-те държави в базата данни. Профилът на страната дава основна информация като например брой на населението, ниво на бедността, продължителност на живота и среден годишен доход.
Сравнителният преглед на данните показва, че българите са една от най-образованите нации в света - 98,3% от населението е грамотно.
Продължителността на живота е средно 73 години, при средна продължителност на живота за света 69 години.
Много често чуваме, че България е една от най-бедните страни членки на ЕС. Базата данни на Световната банка показва, че това е точно така.
Средният годишен доход на глава от населението в България през 2008 г. е бил 5490 долара. Данните показват, че средният годишен доход в западноевропейските страни-членки на ЕС се движи от 44 до над 50 хил. долара годишно.
Държави като Чехия, Полша и балтийските републики имат средни годишни доходи от около 15 хил. долара. В Словения средният доход е над 24 хил. долара.
Доходите в България са подобни на тези в Беларус и Сърбия, а годишните доходи в Черна гора са с 1000 долара по-високи. Румъния също е по-богата със средни годишни доходи от 8280 долара.
България и Лихтенщайн - на светлинни години разстояние
В Европа с най-високи годишни доходи са гражданите на Лихтенщайн - почти 100 хил. долара.
Следват ги Люксембург с 69 хил. долара, Норвегия с 87 хил., Дания с 59 хил., Швейцария с 55 хил., Швеция с 51 хил. и Холандия с 49 хил. долара.
Най-бедната европейска държава е Молдова със среден годишен доход на глава от населението 1500 долара.
Най-бедните държави в света са Бурунди със 140 долара годишен доход и Демократична република Конго със 150 долара. Данните на Световната банка показват, че
разходите за здравни нужди в България
също са много различни от тези в останалите страни членки на ЕС. За здравни нужди през 2008 г. България е давала по 384 долара на глава от населението. Подобни на нея са Маршалските острови, Намибия и Румъния.
И по използване на интернет България не е на челните места. 35% от българите използват интернет - подобна е цифрата в Кувейт, Босна и Турция. Водеща по този показател е Исландия, където 90% от хората ползват интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!