Пе ече от половината от хората на възраст над 55 години са икономически неактивни.
Това сочат данните от национално представително проучване за проблемите и потребностите на възрастните хора над 50 години.
Според изследването 65,2% от тези хора са безработни и окончателно са се отказали да си търсят работа.
Показателят за средна възраст на населението у нас през последните
години непрекъснато нараства. Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов отчете, че ако през 1995
г. средната възраст е била 38,9 години, през 2001 г.тя е 40,4 години, а
през 2011 г. достига 42,7 години.
Към 1 февруари 2011 г. хората на възраст над 50 години у нас са били почти 3 млн. или
45% от населението.
Очевидно е увеличаването на дела на възрастните
спрямо младите трудещи се, посочи министърът.
Ако през 2001 г.
всеки 100 души, излизащи от трудоспособна възраст са били замествани от
124 млади хора, то по данни от миналата година всеки 100 души, които се
пенсионират, са били замествани от 68 млади хора на пазара на труда,
посочи социалният министър.
Това според него означава, че в
страната вече има стагнация по отношение на подмладяването и
развитието на трудоспособното население. Икономическите последици
от застаряването на населението са предимно понижаване на количеството и
качеството на производителността на труда, което се отразява върху
конкурентоспособността на бизнеса и икономиката.
Данните бяха представени на конференция при закриването на Европейската година на активен живот на възрастните хора и солидарността между поколенията - 2012. Целта на европейската година бе чрез множество инициативи да насърчи възрастните хора да участват активно в социалния и обществен живот в държавите членки на ЕС.
Анализът на данните сочи, че при икономически неактивната част от населението преобладават хората с по-ниско образование - 48,8% и тези със средно образование - 39,4%.
Безработните с висше образование, които не желаят да търсят препитание са 12%, докато при икономически активните висшисти процентът е 28,3.
Възможностите за намиране на работа зависят от възрастта,
убедени са 77% от мъжете и 79% от жените, участвали в анкетата. От анкетираните мъже 34,2% посочват,че намирането на работа зависи от пола, а при жените този процент е малко по-висок - 37,6.
54 на сто от запитаните казват, че определящо за намирането на работа е наличието на физическите увреждания. Значителна част от тях посочват, че на работното си място не са изпитвали негативно отношение, основано на пола или възрастта. Едва 3,9 на сто от хората над 50 години са търсили информация за възможностите за образование и обучение през последните 12 месеца.
Няма съществени различия по пол, но е голяма разликата по възрастови групи
- докато при хората от 50 до 64 години потърсилите информация са 6.5 на сто, то при 65-79 годишните този относителен дял е 1,1 на сто. Нито един човек над 80 години не е търсил подобна информация.
Министър Младенов заяви, че една от най-важните мерки за преодоляването на застаряването на населението е приетата от правителството през 2010-2011 г. реформа в пенсионната система, от която според него неминуемо ще се възползват следващите правителства.
Тотю Младенов припомни, че 166 общини са сключили договори за 32 млн. лв. със социалното министерство за помощ в домовете за възрастни, самотни и хора с увреждания, които ще бъдат обслужвани от 4 400 лични асистенти.
Над 3 хиляди лични асистенти годишно по Националния план по заетостта оказват помощ на възрастните и на хората с увреждания. И през следващата година над 17 хиляди лични асистенти общо по всички мерки и програми на министерството ще обслужват над 30 хиляди нуждаещи се, каза министърът.
България необратимо остарява
Към 1 февруари 2011 г. хората на възраст над 50 години у нас са били почти 3 млн. или 45% от населението
4 декември 2012, 16:50
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!